Rusko a USA se neshodly, jak řešit situaci ve Venezuele. Moskva dál stojí za Madurem

Postoj Ruska a Spojených států k situaci ve Venezuele se liší i po dnešním jednání zástupců obou zemí v Římě. Moskva považuje za jediného legitimního prezidenta jihoamerické země Nicoláse Madura, kdežto Washington jako hlavu státu uznává vůdce opozice Juana Guaidóa.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Naše představy se neproťaly, ale rozhovory vyzněly pozitivně - myslím, že obě strany teď lépe chápou stanoviska druhého," řekl po schůzce zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams. Je podle něj pravděpodobné, že se zástupci USA a Ruska setkají kvůli Venezuele znovu, ale pevné datum stanoveno nebylo.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ruským médiím řekl, že dialog s Washingtonem je důležitý a že na schůzce varoval před případnou americkou vojenskou intervencí ve Venezuele. Konstatování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že "ve hře jsou všechny možnosti", si Rusko vykládá tak, že Spojené státy nechtějí možnost vojenského zásahu vyloučit, řekl dále Rjabkov.

Abrams se předtím setkal s představiteli vlády Itálie - jedné ze čtyř unijních zemí, které Guaidóa jako dočasného prezidenta neuznaly - a navštívil Vatikán. Katolická církev má podle něj ve Venezuele velkou váhu, ale není jasné, jakou roli může v nastalé situaci zastat. Papež František napsal Madurovi podle agentury Reuters dopis, že Vatikán nemůže být v nynější situaci prostředníkem.

Guaidó se nechal 23. ledna prohlásit prozatímním prezidentem. Maduro je podle něj hlavou Venezuely neoprávněně, protože jeho loňské znovuzvolení neodpovídalo demokratickým standardům. Guaidóa už uznalo jako hlavu státu na šest desítek zemí včetně Česka či USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inspekce si posvítila na FBI kvůli vyšetřování Trumpa. Mělo politický…

09.12.2019 20:57 Aktualizováno Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Trump čelí dalšímu obvinění, porušil prý přísahu

09.12.2019 17:23 Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se přesunula další…

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama