Rusko a USA se neshodly, jak řešit situaci ve Venezuele. Moskva dál stojí za Madurem

Postoj Ruska a Spojených států k situaci ve Venezuele se liší i po dnešním jednání zástupců obou zemí v Římě. Moskva považuje za jediného legitimního prezidenta jihoamerické země Nicoláse Madura, kdežto Washington jako hlavu státu uznává vůdce opozice Juana Guaidóa.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Naše představy se neproťaly, ale rozhovory vyzněly pozitivně - myslím, že obě strany teď lépe chápou stanoviska druhého," řekl po schůzce zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams. Je podle něj pravděpodobné, že se zástupci USA a Ruska setkají kvůli Venezuele znovu, ale pevné datum stanoveno nebylo.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ruským médiím řekl, že dialog s Washingtonem je důležitý a že na schůzce varoval před případnou americkou vojenskou intervencí ve Venezuele. Konstatování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že "ve hře jsou všechny možnosti", si Rusko vykládá tak, že Spojené státy nechtějí možnost vojenského zásahu vyloučit, řekl dále Rjabkov.

Abrams se předtím setkal s představiteli vlády Itálie - jedné ze čtyř unijních zemí, které Guaidóa jako dočasného prezidenta neuznaly - a navštívil Vatikán. Katolická církev má podle něj ve Venezuele velkou váhu, ale není jasné, jakou roli může v nastalé situaci zastat. Papež František napsal Madurovi podle agentury Reuters dopis, že Vatikán nemůže být v nynější situaci prostředníkem.

Guaidó se nechal 23. ledna prohlásit prozatímním prezidentem. Maduro je podle něj hlavou Venezuely neoprávněně, protože jeho loňské znovuzvolení neodpovídalo demokratickým standardům. Guaidóa už uznalo jako hlavu státu na šest desítek zemí včetně Česka či USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohl Hitler přežít válku? Po krutém diktátorovi šla FBI

23.04.2019 18:54 Aktualizováno Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války…

Joe Biden míří do boje o Bílý dům, ve středu oznámí kandidaturu

23.04.2019 17:56 Bývalý viceprezident Joe Biden vstoupí už brzy do souboje o Bílý dům, a to s heslem Bitva o duši…

Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

23.04.2019 17:05 Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.…

Trump pojede na státní návštěvu Británie, přijme ho královna

23.04.2019 14:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump začátkem června zamíří na třídenní státní návštěvu do Británie, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama