Brazilský exprezident Temer zatčen kvůli korupci. Barbarství, brání se

Brazilská policie dnes zatkla bývalého prezidenta Michela Temera kvůli obviněním souvisejícím s největší korupční aférou v historii země. Podle médií o tom informovaly brazilské justiční orgány. Temer již minulý rok čelil několika obviněním z korupce a praní špinavých peněz, avšak před zatčením jej chránila prezidentská imunita.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Michel Temer s manželkou.
doporučujeme

"Byl zatčen v Sao Paulu," řekl agentuře AFP mluvčí prokuratury z jiného velkého brazilského města Rio de Janeiro. Právě tamní soudce Marcelo Bretas, který se zabývá obřím korupčním případem zvaným Lava Jato (Automyčka), vydal podle médií zatykač a Temer byl ihned letecky přepraven do Ria.

Pravicový politik, který veškeré spojování s korupcí odmítá, své zatčení v telefonátu s televizí CBN označil za "barbarský čin".

Obvinění se podle brazilských médií týká úplatků, kterými si údajně státní firma Electronuclear provozující jaderné elektrárny zavazovala politické lídry Temerova pravicového Brazilského demokratického hnutí (MDB). Politici této strany kontrolovali energetický sektor v letech, kdy byly podepsány některé pro stát zjevně nevýhodné smlouvy. Vysoké úplatky se konkrétně týkaly stavby jaderné elekrtárny Agra 3.

Temer sám je obviněn z toho, že řídil organizovanou skupinu, která si celkem nezákonně vydělala až 1,8 miliardy realů (10,6 miliardy korun).

"Korupční síť se rozrostla do dalších oblastí veřejné správy," konstatoval prokurátor Athayde Ribeiro Costa fakt, že nezůstalo jen u energetiky.

Temer již z minulého roku čelí několika dalším obviněním. Podle prokuratury například ovlivňoval chod brazilských přístavů ve prospěch společnosti Rodimar S.A. výměnou za úplatek. Podezřelý je i z příjímání úplatků od stavební firmy Odebrecht, kolem níž se točí skandál zasahující významné politiky celého brazilského stranického spektra.

Parlament hlasoval o jeho vydání soudu během jeho působení v roli hlavy státu dvakrát, Temer však pokaždé získal dost hlasů, které jej podržely. Prezidentem se stal v roce 2016 z funkce viceprezidenta poté, co parlament kvůli jinému vyšetřování sesadil jeho předchůdkyni Dilmu Rousseffovou. Ve funkci jej letos nahradil krajně pravicový politik Jair Bolsonaro, který v kampani sliboval skoncovat s korupcí vysoce postavených politiků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový masakr v Bolívii. Situace se vymyká kontrole, počet mrtvých a…

16.11.2019 21:16 Aktualizováno Střety mezi bolivijskými bezpečnostními silami a zastánci bývalého prezidenta Eva Moralese si v…

Maduro je diktátor. Venezuela zažívá novou vlnu protestů, Guaidó burcuje…

16.11.2019 20:56 Venezuelané dnes přišli v Caracasu na další demonstraci, kterou svolal opoziční politik Juan Guaidó…

USA chtěly po Japonsku zpětinásobit platby za pobyt vojsk, se zlou se…

16.11.2019 19:29 Aktualizováno Spojené státy letos vyzvaly Japonsko, aby zpětinásobilo platby za pobyt amerických vojsk na…

Střelec zaútočil na fotbalovém utkání v New Jersey, tři zranění. Nastala…

16.11.2019 17:41 Vážné zranění tří lidí si v noci na dnešek vyžádala střelba na školním zápase amerického fotbalu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama