USA se chystají uznat svrchovanost Izraele nad Golany, řada států protestuje

Američtí představitelé chystají dokument o oficiálním uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami. Prezident Donald Trump by jej prý měl podepsat příští týden během návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve Spojených státech. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele americké vlády. Trump se má s Netanjahuem setkat v pondělí.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Izrael obsadil syrské Golany za šestidenní arabsko-izraelské války v červnu 1967 a v roce 1981 je anektoval. Svět ale tuto anexi neuznává a Golany jsou v mezinárodních dokumentech označovány jako okupované území.

Americký prezident ve čtvrtek řekl, že Spojené státy by měly uznat izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami, protože toto území je významné pro izraelskou bezpečnost a stabilitu v regionu.

Mnoho států označilo Trumpův výrok za porušení dosavadních rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Podle Kremlu může tento krok destabilizovat situaci na Blízkém východu. S Trumpem nesouhlasí ani Evropská unie a svůj dosavadní názor na status Golan nehodlá změnit Německo ani Francie. Výrok ocenil kladně jen Izrael: Netanjahu americkému prezidentovi za jeho podporu izraelských nároků poděkoval.

Sýrie považuje Trumpovo ohlášení za zásadní porušení mezinárodního práva a za projev "pohrdání mezinárodním právem ze strany USA". Damašek ujistil, že navzdory Trumpovi zůstanou Golany "syrské a arabské".

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kanada překročila hranici 10 tisíc nakažených

02.04.2020 19:38 Počet lidí s koronavirem v Kanadě překonal hranici 10.000. Obětí nemoci COVID-19 tam přibylo o více…

New York má přes 90 tisíc nakažených a více než 2300 obětí

02.04.2020 18:40 Americký stát New York k dnešnímu dni eviduje již 92.381 lidí s koronavirem. Jejich počet přitom…

Demokraté posunuli nominační sjezd, navrhoval to Biden

02.04.2020 18:27 Aktualizováno Vedení amerických demokratů dnes rozhodlo o odložení nominačního sjezdu strany, na němž se rozhodne…

Čína o koronaviru lhala, tvrdí zpravodajci. Mohlo být mnohem více…

02.04.2020 17:07 Čína lhala o rozsahu nemoci COVID-19, čímž záměrně snížila počet případů nakažení i úmrtí, a tím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy