Trump chce svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, EU i Moskva jsou proti

Americký prezident Donald Trump má dnes podepsat dekret, v němž uzná svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. Tuto strategicky významnou oblast na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 ji v rozporu s rezolucí OSN anektoval. Trump dnes v Bílém domě hostí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jehož za dva týdny doma čekají parlamentní volby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Golanské výšiny
doporučujeme

Podle některých načasoval Trump uznání Golan právě tak, aby před volbami podpořil svého spojence Netanjahua. S ním má dnes jednat také o Íránu, který USA i Izrael označují za největší hrozbu pro region. Netanjahu bude v USA i v úterý, kdy se zúčastní konference Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC), hlavní proizraelské lobbistické skupiny v USA. Později ještě spolu s manželkou Sarou s Trumpem povečeří.

Trump oznámil minulý týden, že USA by měly uznat svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, protože jsou významné pro izraelskou bezpečnost a stabilitu v regionu. Mnoho států označilo Trumpův výrok za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN, Golany jsou v mezinárodních dokumentech označovány jako okupované území. S Trumpem nesouhlasí ani Evropská unie a podle Moskvy může Trumpův krok destabilizovat situaci na Blízkém východě.

Golanské výšiny leží na jihozápadě Sýrie mezi Libanonem, Izraelem a Jordánskem. Izrael v roce 1981 anektoval 1200 kilometrů čtverečních Golan, asi 510 kilometrů čtverečních na východě ovládá Sýrie. Na části Golan je nárazníkové pásmo kontrolované silami Pozorovatelskými silami OSN pro odpoutání (UNDOF).

Po izraelském vpádu z oblasti emigrovala většina arabských obyvatel (kolem 130.000 lidí) a Izrael tam postupně vybudoval přes tři desítky osad, v nichž nyní žije na 20.000 izraelských osadníků. Na okupovaném území žije i asi 20.000 Syřanů, většina z nich jsou příslušníci nábožensko-etnické komunity Drúzů.

Pro Izrael jsou Golanské výšiny velmi důležité, jednak ze strategického hlediska - umožňují monitorovat rozsáhlé oblasti syrského a libanonského území, kde Izrael vidí hrozbu od íránských milic a šíitského hnutí Hizballáh. Golany jsou také jedním ze zdrojů vody pro Izrael a mimo jiné se tam nachází i jediné izraelské lyžařské středisko.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Američanů chce mít možnost volit na dálku, Trump je proti

08.04.2020 13:03 Většina Američanů si přeje, aby bylo možné v listopadových prezidentských volbách zaslat svůj hlas…

Rezignoval šéf námořnictva USA. Spor o covid-19 na USS Theodore Roosevelt…

08.04.2020 07:20 Kvůli sporu o zvládání nákazy koronavirem na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt v úterý…

Trump pohrozil "pročínské" WHO zastavením plateb: S koronavirem jste to …

08.04.2020 05:27 Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením…

Trump: WHO to zbabrala, posvítíme si na ni

07.04.2020 20:45 Po kritice médií, amerických guvernérů či firmy General Motors si dnes americký prezident Donald…

Související:

Právě se děje

Další zprávy