Militarizace Brazílie na postupu. Armáda musí oslavit puč, nařídil Bolsonaro

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dal pokyn ministerstvu obrany, aby si vojáci připomněli 55. výročí vojenského převratu. Pučem, který svrhl levicového prezidenta, začaly dvě dvě dekády vojenských vlád. Během nich skončily tisíce politických oponentů režimu ve vězení a přes 400 lidí represe režimu nepřežilo. Bolsonarův mluvčí rovněž v pondělí podle agentury AFP uvedl, že prezident nepovažuje události z roku 1964 za vojenský puč.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jair Bolsonaro
doporučujeme

"Náš prezident už dal pokyn ministerstvu obrany, aby připravilo oslavy v souvislosti s výročím 31. března 1964," řekl novinářům prezidentův mluvčí Otavio Barros, aniž upřesnil, jak budou oslavy vypadat. Na dotaz médií uvedl, že důstojníci mohou uspořádat akce ve svých posádkách podle vlastního uvážení.

Armádní puč z roku 1964 svrhl levicového prezidenta Joaa Goularta, který se chystal znárodnit ropný průmysl, vyvlastnit půdu statkářům a rozdělit ji rolníkům či rozšířit volební právo na negramotné voliče. Moc v zemi po puči převzal generál Humberto Castelo Branco, jehož režim začal s represemi levicových politiků a zakázal politické strany.

zdroj: YouTube

Podle vládní komise, která před několika lety zločiny vojenských vlád vyšetřovala, se obětí represí za dvě dekády stalo 434 osob. Tisíce lidí skončily ve vězení a další tisíce emigrovaly. Civilní vláda byla v Brazílii obnovena v roce 1985.

Někteří, včetně Bolsonara, ale vojenské vlády v Brazílii chválí za to, že pozdvihly ekonomiku. "Pokud by se to nestalo, dnes bychom měli vládu, která by nebyla dobrá pro nikoho," shrnul v pondělí Bolsonarův mluvčí.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro, označovaný za ultrapravicového politika, se nikdy netajil obdivem k vojenskému režimu v Brazílii. Do své vlády, která se úřadu ujala letos v lednu, si také vybral několik vojáků či bývalých armádních důstojníků. Jeho viceprezidentem je penzionovaný generál Hamilton Mourao, který v minulosti například uvedl, že armáda má hájit pořádek, pokud soudní moc není schopna uzdravit politiku v zemi.

Minulý měsíc dal také Bolsonaro veřejně najevo obdiv k bývalému paraguayskému diktátorovi Alfredu Stroessnerovi, jehož režim je považován za jeden z nejkrvavějších v Latinské Americe. Bolsonaro bez zmínky o zločinech tohoto režimu prohlásil, že Stroessner byl "státník, který věděl perfektně, co jeho země potřebuje".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký obrat v americké politice? Trump není žádnou odchylkou, varuje…

13.11.2019 00:01 NÁZOR – Nikdo, kdo četl knihu profesora Colina Duecka „Železný věk: O konzervativním nacionalismu“,…

Trump si opět podal EU kvůli obchodní politice

12.11.2019 21:47 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v…

Bolivijský exprezident Morales dorazil do mexického azylu. Mluvil o puči

12.11.2019 21:39 Aktualizováno Bývalý bolivijský prezident Evo Morales dnes přiletěl do Mexika, které mu udělilo azyl. Na letišti,…

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama