Kolik džihádistů zabily americké nálety? Z Washingtonu přišla překvapivá čísla

Boj proti Islámskému státu (IS) ukázal, že Spojené státy dokážou vést efektivní zahraniční protiteroristické kampaně, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník zároveň varuje, že sobotní dobytí posledního místa ovládaného uvedenou organizací zdaleka neznamená její celkovou porážku, jak ostatně američtí vojenští velitelé a diplomaté obezřetně zdůrazňují.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
doporučujeme

Důvod k oslavě

IS si nadále vydržuje tisíce bojovníků v tajných buňkách roztříštěných napříč Sýrií a Irákem, stejně jako odnože v Afghánistánu, Egyptě, Libyi, Burkině Faso nebo na Filipínách, připomíná americký server. Končenou likvidaci samozvaného chalífátu, který kdysi ovládal území o velikosti Británie a vládl 1ě milionům lidí, přesto označuje za důvod k oslavě.

"Znamená to vítězství nejen pro umírněné síly v Sýrii a Iráku, které vedly nejvíce bojů, ale také pro americkou vojenskou misi, která uspěla při minimální zanechané stopě a relativně nízkých nákladech," pokračuje washingtonský server. Poukazuje, že rychlý postup bojovníků IS v Iráku v létě 2014 přiměl tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu přehodnotit jeho předčasné rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze země.

Kampaň proti IS v Iráku a následně i sousední Sýrii se ovšem dramaticky lišila od předchozího masivního vojenského angažmá USA v Iráku a Afghánistánu, vysvětluje editorial. Poukazuje, že americká strategie tentokrát spoléhala na spojenectví s místními silami, například elitou irácké armády a kurdskými jednotkami na severu Iráku a ve východní Sýrii, které hrály klíčovou roli na bojišti.

Počty amerických vojáků vyslaných do obou zemí se pohybovaly v řádu jednotek tisíc, přičemž šlo především o příslušníky speciálních sil a instruktory, shrnuje renomovaný deník. Konstatuje, že největším americkým příspěvkem bylo nasazení letectva, přičemž podle zdrojů Pentagonu USA a jejich partneři provedli mezi srpnem 2014 a lednem 2019 téměř 34 tisíc náletů.

Vzdušné údery měly devastující dopad na síly IS, který nedisponoval žádným letectvem a solidní protivzdušnou obranou, připomíná Washington Post. Dodává, že během tažení přišlo podle amerických odhadů o život 70-100 tisíc bojovníků organizace, mnoho z nich právě při náletech.

Zřetelné poučení

"Američtí spojenci také zaplatili velkou cenu," připouští prestižní server. Poukazuje, že Kurdy vedená aliance, která bojovala proti džihádistům v Sýrii, odhaduje své ztráty na 11 tisíc bojovníků a irácké bezpečnostní síly a milice zřejmě přišly o podobný počet mužů.

Zničeny byly také rozsáhlé části Mosulu, druhého největšího města v Iráku, stejně jako většina syrské Rakky, konstatuje editorial. Odkazuje na tvrzení Pentagonu, že při koaličních náletech zahynulo 1.257 civilistů, což množství lidskoprávní informací považuje za silně podhodnocený údaj.

Ztráty Spojených států byly proti tomu pozoruhodně nízké, kvituje washingtonský deník. Shrnuje, že za čtyři a půl roku bojů zahynulo v akci 16 amerických vojáků a 1 civilista, přičemž celá mise si vyžádala dalších 58 nebojových ztrát a do konce loňského roku její náklady činily jen 28,5 miliard dolarů, což je pouhý zlomek ve srovnání s 1,5 bilionem dolarů, který padl na americké války v Iráku a Afghánistánu.

Boj proti IS celkově ukázal, že USA dokážou vést efektivní zahraniční protiteroristickou kampaň, získat si v ní podporu místních sil a zaměřovat se na poskytování svých unikátních prostředků, například zpravodajské podpory a přesného bombardování, míní vlivný server. Dodává, že druhé poučení zní, že náklady na takovou roli jsou v dlouhodobém horizontu mnohem menší než vyklizení pozic, které umožní teroristům přeskupit se.

"Není jasné, zda prezident Trump přijímá tento závěr," píše Washington Post. Deklaruje, že zkušenost z minulé dekády na Blízkém východě by však měla být přesvědčivá.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie zaznamenala první případ koronaviru Covid-19, velkoměsto Sao…

26.02.2020 14:14 Aktualizováno V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem. Podle zdroje agentury…

Sanders by zvážil návrat velvyslanectví USA do Tel Avivu, Bloomberg…

26.02.2020 12:58 Aktualizováno Senátor Bernie Sanders, který prozatím vede v nominačním souboji amerických demokratů pro…

Teroristický útok na Světové obchodní centrum: Od útoku Al-Káidy uplynulo…

26.02.2020 11:32 11. září 2001 se odehrál nejničivější teroristický útok v historii, při němž dvě letadla narazila…

Sanders čelil během debaty útokům svých soupeřů, blíží se volební…

26.02.2020 07:31 Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama