Kolik džihádistů zabily americké nálety? Z Washingtonu přišla překvapivá čísla

Boj proti Islámskému státu (IS) ukázal, že Spojené státy dokážou vést efektivní zahraniční protiteroristické kampaně, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník zároveň varuje, že sobotní dobytí posledního místa ovládaného uvedenou organizací zdaleka neznamená její celkovou porážku, jak ostatně američtí vojenští velitelé a diplomaté obezřetně zdůrazňují.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
doporučujeme

Důvod k oslavě

IS si nadále vydržuje tisíce bojovníků v tajných buňkách roztříštěných napříč Sýrií a Irákem, stejně jako odnože v Afghánistánu, Egyptě, Libyi, Burkině Faso nebo na Filipínách, připomíná americký server. Končenou likvidaci samozvaného chalífátu, který kdysi ovládal území o velikosti Británie a vládl 1ě milionům lidí, přesto označuje za důvod k oslavě.

"Znamená to vítězství nejen pro umírněné síly v Sýrii a Iráku, které vedly nejvíce bojů, ale také pro americkou vojenskou misi, která uspěla při minimální zanechané stopě a relativně nízkých nákladech," pokračuje washingtonský server. Poukazuje, že rychlý postup bojovníků IS v Iráku v létě 2014 přiměl tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu přehodnotit jeho předčasné rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze země.

Kampaň proti IS v Iráku a následně i sousední Sýrii se ovšem dramaticky lišila od předchozího masivního vojenského angažmá USA v Iráku a Afghánistánu, vysvětluje editorial. Poukazuje, že americká strategie tentokrát spoléhala na spojenectví s místními silami, například elitou irácké armády a kurdskými jednotkami na severu Iráku a ve východní Sýrii, které hrály klíčovou roli na bojišti.

Počty amerických vojáků vyslaných do obou zemí se pohybovaly v řádu jednotek tisíc, přičemž šlo především o příslušníky speciálních sil a instruktory, shrnuje renomovaný deník. Konstatuje, že největším americkým příspěvkem bylo nasazení letectva, přičemž podle zdrojů Pentagonu USA a jejich partneři provedli mezi srpnem 2014 a lednem 2019 téměř 34 tisíc náletů.

Vzdušné údery měly devastující dopad na síly IS, který nedisponoval žádným letectvem a solidní protivzdušnou obranou, připomíná Washington Post. Dodává, že během tažení přišlo podle amerických odhadů o život 70-100 tisíc bojovníků organizace, mnoho z nich právě při náletech.

Zřetelné poučení

"Američtí spojenci také zaplatili velkou cenu," připouští prestižní server. Poukazuje, že Kurdy vedená aliance, která bojovala proti džihádistům v Sýrii, odhaduje své ztráty na 11 tisíc bojovníků a irácké bezpečnostní síly a milice zřejmě přišly o podobný počet mužů.

Zničeny byly také rozsáhlé části Mosulu, druhého největšího města v Iráku, stejně jako většina syrské Rakky, konstatuje editorial. Odkazuje na tvrzení Pentagonu, že při koaličních náletech zahynulo 1.257 civilistů, což množství lidskoprávní informací považuje za silně podhodnocený údaj.

Ztráty Spojených států byly proti tomu pozoruhodně nízké, kvituje washingtonský deník. Shrnuje, že za čtyři a půl roku bojů zahynulo v akci 16 amerických vojáků a 1 civilista, přičemž celá mise si vyžádala dalších 58 nebojových ztrát a do konce loňského roku její náklady činily jen 28,5 miliard dolarů, což je pouhý zlomek ve srovnání s 1,5 bilionem dolarů, který padl na americké války v Iráku a Afghánistánu.

Boj proti IS celkově ukázal, že USA dokážou vést efektivní zahraniční protiteroristickou kampaň, získat si v ní podporu místních sil a zaměřovat se na poskytování svých unikátních prostředků, například zpravodajské podpory a přesného bombardování, míní vlivný server. Dodává, že druhé poučení zní, že náklady na takovou roli jsou v dlouhodobém horizontu mnohem menší než vyklizení pozic, které umožní teroristům přeskupit se.

"Není jasné, zda prezident Trump přijímá tento závěr," píše Washington Post. Deklaruje, že zkušenost z minulé dekády na Blízkém východě by však měla být přesvědčivá.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud v USA vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

17.08.2019 22:24 Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá…

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Na pláži na Kubě udeřil blesk, zabil pět lidí

16.08.2019 22:31 Pět lidí zabil ve čtvrtek blesk na pláži při bouři, která udeřila na západě Kuby. Jeden člověk byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama