Trump: Muellerovo vyšetřování bylo špinavou kampaní. A o Rusku vám řeknu toto...

Vyšetřování ruského vlivu na americké volby, které po dvou letech uzavřel zvláštní tým FBI, bylo zbytečné. V rozhovoru pro televizi Fox News to v noci na dnešek řekl prezident USA Donald Trump. Mezi vyšetřovateli byli podle něj stoupenci jeho protikandidátky Hillary Clintonové a celá věc byla součástí špinavé politické kampaně.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Trump v rozhovoru poprvé obsáhleji reagoval na výsledky vyšetřování Roberta Muellera, které ho zbavilo podezření, že on sám nebo jeho lidé před volbami tajně spolupracovali s Ruskem. Spekulace, že by Moskva měla informace kompromitující jeho osobu, prezident rázně popřel. "O Rusku vám řeknu toto: Kdyby na mě něco měli, ukázalo by se to už dávno," řekl Trump.

zdroj: YouTube

Pro Kreml by podle prezidenta bylo výhodnější, kdyby volby vyhrála Clintonová. "Podíváte-li se na řadu různých věcí, Rusko by mnohem raději mělo Hillary než Donalda Trumpa, to vám tedy řeknu," konstatoval. Clintonová by prý omezovala těžbu ropy a zemního plynu v USA, která podle kritiků zatěžuje životní prostředí, což by posílilo pozice Ruska na globálních trzích.

Americké tajné služby naopak dospěly k názoru, že motivem ruských pokusů ovlivnit prezidentskou kampaň v USA bylo zvýhodnit Trumpa jako preferovaného favorita Moskvy. Prezident Vladimir Putin prý vůči Clintonové chová hlubokou nedůvěru, zatímco Trumpa opakovaně pochválil jako člověka na svém místě, který drží slovo.

Ukončení mise Muellerova týmu ve středu komentoval i James Comey, bývalý šéf FBI, kterého Trump v květnu 2017 uvolnil z funkce. Oficiálním důvodem byl způsob, jakým vyšetřovatelé postupovali ve věci služební elektronické pošty Hillary Clintonové rozesílané ze soukromých účtů. Trump sám ale veřejně přiznal, že Comeyho vyhodil kvůli jeho neústupnosti v kauze ruského vměšování.

Comey ve středu televizi NBC řekl, že tehdejší chování prezidenta mohlo bránit průchodu spravedlnosti, pokud bylo jeho motivem blokování aktivit FBI. Šlo by pak o trestný čin. Trump krátce nato v rozhovoru pro Fox News Comeyho označil za "příšerného chlapa". Zbavil by se ho prý tak jako tak, i když věděl, že jeho samého to může politicky poškodit.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hodlá osobně podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

23.02.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump osobně podepíše plánovanou mírovou dohodu mezi Spojenými státy a…

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 13:40 Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Sanders s přehledem vyhrál primárky v Nevadě, slušný výsledek má Biden

23.02.2020 11:15 Aktualizováno Vermontský senátor Bernie Sanders podle předběžných výsledků s výrazným náskokem zvítězil ve…

Kuba směřuje ke změně režimu, míní režisér Pérez. Promluvil i o vztazích s…

23.02.2020 10:34 Kuba už udělala důležitý krok na cestě k jinému režimu tím, že má civilního prezidenta, domnívá se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama