V Kolumbii roste násilí, FARC nahradily nové gangy

Mezinárodní červený kříž varoval před nárůstem násilností a zhoršující se humanitární situací v některých částech Kolumbie. Loni se v této zemi téměř zdvojnásobil počet lidí, kteří museli kvůli působení ozbrojených gangů opustit své domovy, uvedl dnes deník El País. Humanitární situaci v Kolumbii navíc zhoršuje masová migrace ze sousední Venezuely, která podle červeného kříže letos dále poroste.

Přidejte svůj názor

zbraně
doporučujeme

"Situace je nyní složitější, než byla v době podpisu mírové dohody s povstalci z FARC," míní Christoph Harnisch, šéf delegace mezinárodního červeného kříže v Kolumbii.

Mírová dohoda, která v roce 2016 ukončila půlstoletý konflikt vládních jednotek s levicovými povstalci, klid do řady regionů nepřinesla. Obyvatelstvo stále trpí působením ozbrojených skupin, které vraždí, unášejí lidi a rekrutují do svých řad nezletilé.

Podle Harnische kolumbijská vláda nedokázala zajistit pořádek a bezpečí pro obyvatele regionů, které dříve ovládali povstalci z FARC. Na jejich místo nastoupily různé ozbrojené skupiny s méně přehlednou strukturou. "Život v těchto oblastech je obtížnější a jejich obyvatelé se cítí opuštěni (vládou)," uvedl Harnisch.

Loni se podle deníku El País zvýšil téměř dvojnásobně počet lidí, kteří museli kvůli působení ozbrojených gangů opustit své domovy. Zatímco v roce 2017 to bylo 14.594 lidí, loni bylo v Kolumbii domácích uprchlíků 27.780.

V poslední době navíc rostou nepokoje domorodých obyvatel, kteří v departementu Cauca na jihozápadě země už dva týdny blokují panamerickou dálnici. Ta vede napříč zemí a její blokáda podle agentury Europa Press komplikuje v některých oblastech zásobování potravinami a pohonnými hmotami. Demonstranti požadují splnění předchozích slibů vlády na sociální investice do regionu. Podle kolumbijských úřadů se do protestů zapojují i bývalí povstalci z FARC, kteří odmítli složit zbraně.

Napětí v Kolumbii zvýšil tento měsíc tamní prezident Iván Duque, když vrátil parlamentu klíčový zákon provádějící mírovou dohodu s povstalci z FARC. Tisíce lidí poté vyšly do ulic demonstrovat proti snaze prezidenta měnit již dohodnuté, protože to podle nich ohrozí mír v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Američanů chce mít možnost volit na dálku, Trump je proti

08.04.2020 13:03 Většina Američanů si přeje, aby bylo možné v listopadových prezidentských volbách zaslat svůj hlas…

Rezignoval šéf námořnictva USA. Spor o covid-19 na USS Theodore Roosevelt…

08.04.2020 07:20 Kvůli sporu o zvládání nákazy koronavirem na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt v úterý…

Trump pohrozil "pročínské" WHO zastavením plateb: S koronavirem jste to …

08.04.2020 05:27 Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením…

Trump: WHO to zbabrala, posvítíme si na ni

07.04.2020 20:45 Po kritice médií, amerických guvernérů či firmy General Motors si dnes americký prezident Donald…

Související:

Právě se děje

Další zprávy