Bič na eBay a Alibabu: Trump vydal nařízení o boji s prodejem padělků v internetu

Americký prezident Donald Trump vydal ve středu memorandum o boji s on-line prodejem padělků, který má zabránit nabídkám padělaného zboží na portálech Amazon, eBay nebo Alibaba. Oznámil to Bílý dům. V dokumentu se uvádí, že na síti v této sféře panují poměry srovnatelné s divokým Západem.

ebay.com, ilustrační fotografie
doporučujeme

"On-line prodejci mají nulovou zodpovědnost za prodej padělaného zboží, což prostě musí skončit," komentoval memorandum Peter Navarro, ředitel Národní obchodní rady Bílého domu. "Zasáhneme proti tomu na několika frontách," dodal.

Společnost Amazon vydala prohlášení, podle něhož prodej padělků "striktně zakazuje" a vítá možnost koordinovat své kroky s policií. Jen loni prý na boj s padělaným zbožím uvolnila částku 400 milionů dolarů (přes devět miliard korun).

Diskuse o konkrétních podobách boje s tímto jevem je podle Navarra zatím předčasná. Trumpovo nařízení pověřuje ministerstvo obchodu, aby ve spolupráci s dalšími vládními úřady vyhodnotilo rozsah problému a doporučilo administrativní, právní nebo policejní formy zásahů.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje, že hodnota obchodu padělaným a pirátským zbožím ročně dosahuje částky půl bilionu dolarů. Pětina z této sumy se týká krádeží amerického duševního vlastnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 11:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů.…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovaným násilím.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama