NATO čelí zatím nejvážnější hrozbě? Politolog naznačil možné scénáře

Ve středu, pouhý den před 70. výročím založení NATO, generální tajemník organizace Jens Stoltenberg přednesl jasný, výstižný a plamenný projev v americkém Kongresu, připomíná Jonathan Cristol v komentáři pro server CNN. Politolog a expert na mezinárodní vztahy poukazuje, že Stoltenberg je prvním generálním tajemníkem Severoatlantické aliance, který v Kongresu promluvil, přičemž hlavní téma jeho řeči vystihují jeho vlastní slova "je dobré mít přátele".

NATO

Ironie doby

Stoltenberga do Kongresu pozvali opoziční demokraté v době, kdy NATO čelí dosud největší hrozbě v podobě amerického prezidenta, který - jak se zdá - věří více svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi než svým vlastním zpravodajským službám a který chápe americké spojenecké vztahy jako obchodní příležitost, konstatuje odborník. Dodává, že Stoletenberg ukázal, že na rozdíl od šéfa Bílého domu nespustí Rusko ze zřetele, a vysvětlil, že náklady a přínosy spojenectví jsou složitější, než aby byly redukovány na vzájemnou obchodní bilanci.

"Stoltenberg potřeboval využít této významné události, aby odsoudil ruskou vojenskou agresi a otevřené i skryté podvratné aktivity, které Trump zpravidla omlouvá," píše politolog. Konstatuje, že Stoltenberg byl velmi explicitní, když poukázal na ruské aktivity, například masivní vojenská opatření od Arktidy po Středomoří a od Černého moře po Pobaltí, nasazení nervového jedu v Británii, podporu Asadova vražedného režimu v Sýrii, neustále kybernetické útoky na členy a partnery NATO, sofistikovanou dezinformační kampaň a pokusy zasahovat do demokratických procesů.     

Podle Cristola je ironií, že odpor vůči Putinovi alianci sjednocuje, snad vyjma Turecka, zatímco Donald Trump neúnavně pracuje na jejím rozdělení. Americký Kongres ale není institucí, kterou by bylo potřeba přesvědčovat o důležitosti NATO, podotýká expert. Připomíná, že v lednu Sněmovna reprezentantů zakázala použití federálních financí na vystoupení USA z organizace.

Trump sice nemůže formálně vystoupit z NATO bez souhlasu Kongresu, ale pokud by veřejně oznámil, že Spojené státy nebudou bránit své alianční partnery, šlo by o faktické vystoupení, naznačuje politolog. Spekuluje, že i z tohoto důvodu mohl Stoltenberg cítit potřebu zmínit Trumpovy výtky, že spojenci nevynakládají dost prostředků na obranu, když zdůraznil, že členské státy berou otázku vojenských rozpočtů vážně.

"Spojenci z NATO musí utrácet víc za obranu. To je jasné poselství prezidenta Trumpa. A toto poselství má skutečný dopad," cituje Cristol aliančního generálního tajemníka. Vysvětluje, že Stoltenberg i Trump mají společný zájem, aby členské státy platily více, byť americký prezident si zřejmě myslí, že by měly platit přímo Spojeným státům, zatímco Stoltenberg apeluje na navyšování národních obranných rozpočtů.

Trump se zcela mýlí  

Šéf Bílého domu má pravdu, když vyzdvihuje, že země NATO by měly dělat více pro zajištění své obranyschopnosti, ale zcela se mýlí, když tvrdí, že mnoho členských států dluží Spojeným státům enormní sumy, uvádí politolog. Konstatuje, že členové aliance přijali pouze nezávazný slib zvyšovat do roku 2024 své vojenské rozpočty na úroveň 2 % HDP.  

Není podstatné, kolikrát bude Trump tvrdit opak, ale zatím v tomto směru členské státy neselhaly, zdůrazňuje odborník. Stoltenberg podle něj správně zmínil, že loni všechny členské země zvýšily výdaje do vojenské oblasti. Cristol Trumpovi přičítá k dobru, že počátkem dubna toto sám uznal na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO slovy: "Rád bych velmi poděkoval všem spojencům. Skutečně vynaložili mnohem více peněz než v minulosti."

Ponecháme-li finance stranou, Stoltenberg především vyzdvihl přínos NATO pro USA, když zdůraznil, že spojenci poskytují desítky tisíc zpravodajců a kybernetických expertů, a vysvětlil, že vojáci z aliančních zemí bojují po boku těch amerických v Afghánistánu , společně cvičili irácké bezpečnostní síly, nastolovali mír na Balkáně a spolupracovali v globální koalici proti Islámskému státu, připomíná politolog.

Stoltenberg se ovšem nesoustředil pouze na hmatatelné přínosy a nesnažil se na Trumpa zapůsobit skrze vyzdvihování suverenity a národních zájmů, ale zmínil také hodnoty sdílené v rámci NATO, které oceňuje i americká veřejnost, poukazuje Cristol. Parafrázuje slova generálního tajemníka o maximální hodnotě svobody, o Atlantiku coby velkém mostu do zemí nových možností, nikoliv velké bariéře.

"To je určitě milý sentiment. Koneckonců, kdo preferuje izolaci před spoluprací s partnery? Kdo preferuje fyzické bariéry před lidským propojením?" ptá se politolog. Ironicky naznačuje, že tyto preference může chovat právě Trump.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje