Američané zmizí z Jemenu, rozhodl Kongres. Trump hrozí vetem

Sněmovna reprezentantů Spojených států dnes schválila ukončení americké podpory koalici Saúdské Arábie ve válce v Jemenu. Rezoluce, kterou již v březnu přijal Senát, má zavázat Rijádu nakloněného prezidenta Donalda Trumpa k odvolání všech amerických vojáků z Jemenu i veškeré vojenské pomoci saúdskoarabské koalici. Šéf Bílého domu hodlá návrh Kongresu vetovat.

Jemen, ilustrační foto.
doporučujeme

Komora, kontrolovaná opozičními demokraty, přijala rezoluci poměrem hlasů 247 ku 175, když se k levici přidali i někteří republikáni. Podobný průběh mělo i březnové hlasování v Senátu, kde demokraté získali podporu několika zákonodárců Trumpovy strany.

Stoupenci návrhu tvrdí, že vysláním jednotek do sektářského konfliktu porušil Bílý dům ústavní pravidlo, podle něhož má o nasazení amerických vojáků do války rozhodovat Kongres. Druhá strana však namítá, že v tomto případě není souhlas zákonodárců nutný.

Většina kongresmanů má výrazně kritičtější přístup k Saúdské Arábii než Trump. Členové Kongresu prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Kongres připsal odpovědnost za Chášukdžího vraždu, která se stala na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Trump volil na jeho adresu výrazně mírnější slova a podotkl, že ropná monarchie zůstane v každém případě blízkým americkým partnerem.

Trump již v březnu uvedl, že hodlá rezoluci vetovat. Po návrhu rušícím jeho vyhlášení výjimečného stavu na hranicích s Mexikem by to bylo v krátké době podruhé, kdy by k tomuto mimořádnému kroku sáhl. Americká média se shodují, že dvoutřetinovou většinu v obou komorách, která je potřebná k přehlasování veta, Trumpovi odpůrci zřejmě neseženou.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V důsledku bojů zemřely již desetitisíce lidí a miliony trpí hladem či musely opustit svůj domov.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama