Trump zabije tisíce Američanů? Nositel Nobelovy ceny vznesl tvrdé obvinění

O dědictví, které za sebou zanechá americký prezident Donald Trump, mnoho nevíme, přiznává ekonom Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Profesor z prestižní Princetonské univerzity a nositel Nobelovy ceny za ekonomii přiznává, že hodně bude záležet na výsledku příštích prezidentských voleb v roce 2020, ale za jisté považuje, že i kdyby Trump vládl pouze po jedno období, přispěl - přímo i nepřímo - k předčasnému úmrtí velkého počtu Američanů.

Donald Trump

Pochybný přístup

Část těchto úmrtí jde na vrub pravicovým bělošským nacionalistickým extremistům, kteří se v USA stávají stále větší hrozbou, z části právě kvůli tomu, že se cítí posilováni prezidentem, který je nazývá "skvělými lidmi", uvádí profesor. Dodává, že jiní Američané zemřou v důsledku špatného vládnutí, například neadekvátní reakci na hurikán Maria, která přispěla k vysokému počtu obětí v Portoriku.

Další životy si vyžádá pokračující snaha Trumpovy administrativy sabotovat Obamovu zdravotní reformu, které sice zatím nevede k jejímu zrušení, ale má za následek zastavení poklesu Američanů bez zdravotního pojištění, a tak se mnohým z nich nedostane potřebná lékařská péče, vysvětluje laureát Nobelovy ceny. Varuje, že situace se v této oblasti může výrazně zhoršit, pokud by se Trumpovi podařilo Obamovy reformy anulovat.

"Největší počet obětí si pravděpodobně vyžádá Trumpova deregulační agenda - nebo možná bychom ji měli nazývat deregulací v uvozovkách, protože jeho administrativa je pozoruhodně vybíravá v odvětvích, které chce nechat na pokoji," pokračuje Krugman. Jako příklad uvádí dvě nedávné události, které ukazují pochybný přístup Trumpova týmu.

Za první ekonom označuje plán stávající administrativy, aby prasečí farmy v budoucnu podléhaly větší samokontrole na úrok potravinářských inspekcí. Pokládá ironickou otázku, co je na tom vlastně špatného a odkazuje na nedávné problémy letounu Boeing 737 MAX, u kterého část bezpečnostních testů provedl také pouze výrobce stroje. Zmiňuje též na existenci nedávných případů nákaz z jídla v USA a táže se, zda tedy není spíše na místě více uplatňovat zákon o kontrole masa.

Ochota Trumpovy administrativy věřit masnému průmyslu je součástí jejího otevřeného útoku na vládní regulace, za níž stojí přesvědčení, že byznys si počíná správně a je dobré nechat vládnout trh, vysvětluje profesor. Přiznává, že myšlenka je platná, ale jen částečně, což dokládá na Trumpově nedávném tvrzení, že větrné elektrárny údajně způsobují rakovinu.

"To byste nyní mohli přičíst poruše osobnosti - Trump chová iracionální nenávist vůči větrné energii od chvíle, kdy se mu nepodařilo zabránit stavbě větrné elektrárny nedaleko jeho skotského golfového hřiště," píše odborník. Dodává, že Trump působí narušeně a iracionálně v mnoha případech, nejen v tomto bizarním prohlášení, které je zdánlivě nepodstatné.

Pro mnoho lidí bude pozdě

Nejde ovšem o pouhý další projev trumpismu, varuje Krugman. Připomíná, že o republikánech, nejen o Trumpovi, se obecně soudí, že zpravidla zlehčují či popírají negativní dopady byznysu na lidi mimo odvětví. Jako příklad uvádí záměr současné administrativy uvolnit limity emisí rtuti pro elektrárny, čemuž má napomoci i snaha zabránit americké Agentuře pro ochranu životního prostředí hovořit o přínosech omezování těchto emisí, které jsou spojeny s omezováním oxidů dusíku.  

Pokud jde o obnovitelné zdroje energie, Trump a jeho okolí se nejednou obávají negativních vedlejších efektů, které však existují pouze v jejich představách, kritizuje profesor. Odkazuje na loňský návrh Trumpovy administrativy, který měl přimět provozovatele přenosové sítě dotovat energii z jádra a uhlí na základě argumentu, že nové zdroje ohrožují stabilitu této sítě, což její provozovatelé popřeli.

"Takže jde o deregulaci pro některé, ale katastrofická varování před imaginárními hrozbami pro jiné. Co se to děje?" píše Krugman. Odpověď hledá v toku peněz a připomíná, že sponzorské dary masného průmyslu politikům směřují především k republikánům, přičemž tuto stranu v drtivé většině podporuje i uhelný průmysl, zatímco producenti alternativních zdrojů energie obecně preferují demokraty.

Roli podle laureáta Nobelovy ceny hrají i další faktory. Republikáni jsou dle jeho názoru stranou usilující o návrat do 50. let, ovšem bez tehdejší nejvyšší daňové sazby ve výši 91 %, a tak se jen těžko smiřují s faktem, že pochybná větrná a solární energie začíná být cenově konkurenceschopnější.

Bez ohledu na to, co vede Trumpa k těmto opatřením, jejich důsledkem bude smrt mnoha Američanů, opakuje ekonom. Zdůrazňuje, že větrné elektrárny rakovinu nezpůsobují, na rozdíl od těch uhelných, které vedou k rozvoji i dalších nemocí - odhady Trumpovy administrativy ostatně naznačují, že uvolnění limitů uhelného znečištění každoročně zabije přes tisíc obyvatel USA.

"Pokud (Trumpova) administrativa naplní své plány v plné šíři - a nebude pouze deregulovat v mnoha oblastech, ale bude diskriminovat ty oblasti, které nemá v lásce, například obnovitelné zdroje energie - obětí bude mnohem víc," očekává Krugman. Varuje, že pokud jste Američan, jíte maso, pijete vodu a dýcháte vzduch, můžete mít oprávněný pocit, že se vás Trump snaží zabít. I kdyby příští rok neobhájil mandát, pro mnoho lidí bude příliš pozdě, uzavírá profesor.

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

Související:

Právě se děje