Barr si přikrášlil Muellerovu zprávu? Demokraté se sesypali na Trumpova ministra

Americký ministr spravedlnosti William Barr odmítá kritiku za to, že ještě před očekávaným zveřejněním vyšetřovací zprávy o roli Ruska v amerických prezidentských volbách předložil její stručné závěry. Podle demokratů tak mohl některé výsledky vyšetřování přikrášlit. Barr nadále počítá se zveřejněním upravené zprávy v polovině dubna, uvedla agentura AP.

William Barr, autor: DOJ
doporučujeme

"Vzhledem k události mimořádného veřejného významu se ministr spravedlnosti rozhodl zveřejnit rozhodující zjištění zprávy a její závěry okamžitě," uvedlo v prohlášení ministerstvo spravedlnosti. Dodalo, že Barr tak učinil s vědomím, že plný text zprávy veřejnosti předloží po odstranění utajovaných a citlivých informací.

Kritici Barrova kroku ale poukazují na to, že zestručnění podstaty takřka 400stránkové zprávy na čtyři strany s sebou nese riziko, že některé důležité informace zůstaly opomenuty na úkor zveličení jiných údajů.

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu navíc tento týden souhlasil s tím, že si šéf výboru Jerry Nadler může soudními obsílkami vyžádat plný text zprávy včetně všech doprovodných dokumentů a důkazních materiálů, které ministerstvo spravedlnosti má k dispozici. Demokratičtí zákonodárci takto chtějí vyvinout tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby jim předalo celou zprávu bez jakýchkoli úprav.

Zmíněný výbor chtěl původně zprávu dostat do úterý, což ale Barr nesplnil, neboť k tomu nebyl vázán žádnou obsílkou. Barr předem upozornil, že tuto výzvu výboru nesplní, přislíbil ale, že je v květnu před Kongresem ochoten svědčit.

Objasňování ruské kauzy vedl zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Ze zveřejněného výtahu vyplývá, že prezident Donald Trump ani členové jeho volebního štábu před volbami v roce 2016 s Ruskem tajně nespolupracovali. Trump zprávu považuje za očištění svého jména a proti zveřejnění dokumentu nemá námitky.

Veřejnost ale k celé zprávě přístup mít nebude. Utajeny zatím zůstanou části, které by mohly vyzradit zdroje tajných služeb, nedostupné budou také podrobnosti o neuzavřených vyšetřování, o velké porotě a o osobách, které nebyly obviněny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama