Trump hrozí Mexiku, za drogy uvalí sankce a cla

Americký prezident Donald Trump pohrozil Mexiku hospodářskými sankcemi kvůli drogám, které se nelegálně dostávají z Mexika do USA. Svého jižního souseda také znovu varoval, že uzavře hranice a zavede 25procentní cla na dovoz aut z Mexika, pokud tamní vláda poleví v zastavování ilegální migrace. Trump ale též mexickou vládu za zastavování migrantů mířících přes jeho území do USA pochválil.

Donald Trump
doporučujeme

"Mexiko poprvé za desítky let smysluplně zadržuje ilegály na své jižní hranici před dlouhým pochodem migrantů do USA. To je skvělé a tak by to mělo být," napsal dnes na twitteru Trump před dvoudenní cestou do Kalifornie, kde má navštívit i hranice s Mexikem.

V dalším tweetu ale Trump začal s výhrůžkami. "Pokud ale Mexiko z nějakého důvodu přestane ilegály zastavovat a vracet je tam, odkud přišli, budou USA nuceny uvalit 25procentní cla na všechna auta vyrobená v Mexiku a dovážená přes hranici k nám," napsal Trump.

Poté americký prezident ještě uvedl, že zvažuje hospodářské sankce za "ilegální drogy v hodnotě 500 miliard dolarů, které jsou pašovány přes Mexiko do USA". Agentura Reuters uvedla, že zatím není jasné, jaké mají sankce být a že Bílý dům to na dotaz neupřesnil.

Trump už loni kritizoval země Střední Ameriky za nedostatečné kroky k zastavení migrace z těchto států do USA, kam Středoameričané utíkají před chudobou, nezaměstnaností a kriminalitou. Trump označuje tyto migranty za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a už loni poslal na americko-mexickou hranici tisíce vojáků, aby zabránili nelegálním přechodům.

Letos v únoru Trump dekretem vyhlásil na jižní hranici s Mexikem stav nouze. Tímto krokem chce obejít Kongres a získat přístup ke krizovým fondům, aby mohl na americko-mexickém pomezí postavit hraniční zeď, což je jeden z jeho ústředních předvolebních slibů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama