Brazilská vláda chce měnit učebnice, podle ní nebyla diktatura

Vláda brazilského prezidenta Jaira Bolsonara se podle místního tisku chystá přepsat učebnice dějepisu. Události z roku 1964 totiž podle ní nebyly vojenský převrat a v zemi poté nebyla diktatura. Podle prezidenta i ministra školství nastala v zemi v roce 1964 pouze "institucionální změna", kterou si vynutili sami občané. Takový výklad historie kritizovali tento týden někteří historici a například i zvláštní zmocněnec OSN Fabián Salvioli.

Jair Bolsonaro

"Úlohou ministerstva školství je mimo jiné zpracovávat učebnice tak, aby děti získaly reálnou představu o historii," prohlásil tento týden ministr školství Ricardo Vélez, když vysvětloval, proč vláda chystá "progresivní změny" učebnic.

Podle něj byl 31. března 1964 prezident Joao Goulart zbaven armádními důstojníky úřadu proto, že si to tak přála brazilská společnost. Následujících 21 let vojenských vlád popsal Vélez jako "demokratický režim" udržovaný silou, který byl v té době potřeba.

Podobně se opakovaně vyjádřil i bývalý armádní důstojník a nyní prezident Bolsonaro, který je považován za ultrapravicového politika. Podle něj byly vojenské vlády v letech 1964-1985 kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné, aby se zachovaly národní instituce.

Záměr vlády měnit učebnice dějepisu kritizoval například profesor Roberto Romano z univerzity v brazilském Campinas. "Existuje vědecky ověřená historiografie, vytvořená na základě historických dokumentů i svědectví lidí, kteří přežili mučení nebo kteří kvůli pronásledování emigrovali. Je doloženo, že v Brazílii diktatura byla," uvedl Romano.

Proti záměru ministerstva školství se postavil i šéf brazilské asociace vydavatelů učebnic Candido Grangeiro, podle něhož musí každá změna didaktických pomůcek projít širokou akademickou debatou. Uvedl také, že sdružení, které vede, je proti jakékoli změně na základě názorů politiků.

Po armádním puči, který v roce 1964 svrhl levicového prezidenta Goularta, převzal moc generál Humberto Castelo Branco. Ten začal s represemi levicových politiků a zakázal politické strany. Podle vládní komise, která před několika lety zločiny vojenských vlád vyšetřovala, se obětí represí za dvě desítky let stalo 434 osob a tisíce lidí skončily ve vězení.

Před nedávným 55. výročím převratu zrušil prezident Bolsonaro dekret z roku 2011, který zakazoval oslavovat události z dob diktatury, a dal pokyn ministerstvu obrany, aby vojáci výročí převratu oslavili. Tím ale vyvolal protesty v ulicích a vysloužil si i kritiku z OSN.

"Pokusy revidovat historii a promíjet vážné porušování lidských práv musejí úřady i společnost rezolutně odmítnout," uvedl k Bolsonarově pobídce k oslavám puče zvláštní zmocněnec OSN pro udržování historické paměti Fabián Salvioli.

Bolsonaro si vysloužil kritiku také v únoru, kdy veřejně pochválil paraguayského exprezidenta Alfreda Stroessnera (1912-2006), jehož režim je považován za jeden z nejkrvavějších v Latinské Americe. Podle Bolsonara byl Stroessner "státník, který dokonale věděl, co jeho země potřebuje".

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně jedna oběť

24.06.2021 17:20 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Související:

Právě se děje