V zahraničí píší o Česku: Přinese revoluci, v Praze se přepíše historie, tvrdí prestižní server

Česká republika může přinést duhovou revoluci. Zatímco východní část Evropy dlouho odolávala registrovanému partnerství, Praha může v očích homosexuálů přepsat historii. Podle prestižního serveru Foreign Policy je totiž jednou z nejtolerantnějších středo a východoevropských zemí v postoji k LGBT komunitě.

Česká republika
doporučujeme

Server popisuje případ 32letá konzultantky Veroniky Šedivé. Ta si chtěla před dvěma lety vyzvednou dokumenty pro svou partnerku a syna, úřady její pozici v rodině ale neuznaly.

"Je srdcervoucí, když vám řeknou, že vaše rodina není skutečná. Že si nejste rovní," uvedla. České právo její místo v rodině oficiálně neuznává. Pokud by se něco stalo její partnerce, která dítě porodila, Šedivá by na syna neměla zákonné právo, ačkoliv je také jeho matkou.

Tato noční můra pro rodiče by ale mohla v Česku brzy skončit. Členové parlamentu a aktivisté totiž prosazují zákon, který by legalizoval manželství stejného pohlaví. První čtení návrhu bylo naplánováno na 26. března, ale neuskutečnilo se.

Česká republika je podle serveru jednou z nejtolerantnějších zemí střední a východní Evropy vůči LGBT komunitě. Velké a přepychové akce oslavující homosexualitu jsou pravidelnými součástmi zdejšího života a mnoho rodin je chráněno v registrovaném partnerství, které poskytuje určité právní uznání párům stejného pohlaví, stále ale nenabízí například společné zdanění nebo vlastnická práva stejná jako práva poskytovaná v rámci heterosexuálního manželství.

Ve světle tohoto problému tak nemají homosexuální páry stejné výhody, což se projeví například ve chvíli, kdy jeden partner zemře. Druhý z nich v tu chvíli není podle současných zákonů způsobilý přijmout péči o děti. A tak se některé páry nemohou dočkat, až jim bude udělena plná rovnost.

"Hlavním podnětem pro navrhovanou legislativu je velká právní nejistota pro děti, které vyrůstají v párech stejného pohlaví," cituje server Radku Maxovou z ANO. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění toto opatření schvaluje zhruba 60 % obyvatelstva a vláda mu loni v červnu dala zelenou. Nyní ale čelí kritice ze strany opozice.

"Chceme chránit manželství. Chceme zabránit tomu, aby se rozpadlo vlivem liberálních sil," cituje server poslance za KDU-ČSL Marka Výborného s tím, že tento postoj odráží debaty, které se v posledních několika desetiletích konaly po celém světě.

Podle Foreign Policy je na celé problematice pozoruhodná i mapa manželských práv osob stejného pohlaví, která ukazuje rozpolcenost Evropy. Prakticky totiž kopíruje železnou oponu za studené války, zatímco většina západoevropských zemí je k homosexuálům poměrně přívětivá a má pro ně zavedené určité právní předpisy, žádný z bývalých komunistických států o něčem takovém nechce ani slyšet. Česko by tak mohlo do práv homosexuálů vnést revoluci, po které členové LGBT tak dlouho volají.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama