Tisíce Venezuelanů demonstrují proti vládě. Policie zakročila, mnoho zraněných

Tisíce Venezuelanů po celé zemi vyšly dnes znovu demonstrovat proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura, jejíž hospodářská politika způsobila podle opozice i řady expertů v zemi ekonomickou a humanitární krizi. Podle opozičních médií bylo ve městě Maracaibo zraněno po zásahu bezpečnostních složek nejméně 30 lidí. Policie také při manifestacích zatkla několik lidí, včetně dvou poslanců.

Venezuela, ilustrační foto

Nejvíce zraněných si zatím vyžádal zásah policie proti demonstrantům ve městě Maracaibo, které leží ve státě Zulia. Lidé tam šli manifestovat před sídlo národní energetické společnosti Corpoelec. Venezuelané se totiž v posledních týdnech potýkají se stále častějšími výpadky elektřiny, které provází i přerušování dodávek vody. Kvůli tomu se zavírají také obchody a školy, elektřina chybí i v nemocnicích.

"Jsem otec rodiny, mám rád své děti, ženu i matku a oni mi je zabíjejí. Radši se nechám zastřelit na demonstraci, než abych umíral v agonii," popsal zoufalou situaci televizi TV Venezuela jeden z demonstrantů v Caracasu. "Kvůli nedostatku léků mi umřela žena. Nechci takovouto Venezuelu, chci Venezuelu svobodnou," uvedl další z účastníků manifestace v metropoli Caracasu.

"Neexistují slova, jimiž bychom mohli vyjádřit, jak trpíme ve státě Zulia. Nemáme elektřinu ani vodu, obchody jsou zavřené," řekla televizi TV Venezuela poslankyně Nora Brachová, než ji policie zadržela. Zatčen byl mimo jiné i poslanec Renzo Prieta.

Dnešní demonstrace svolal stejně jako v předchozích týdnech šéf opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó, jehož velká část Venezuelanů i na šest desítek zemí uznává za prozatímního prezidenta. Pětatřicetiletý Guaidó se jím prohlásil z pozice šéfa parlamentu letos 23. ledna, když poslanci odmítli nový mandát prezidenta Madura jako nelegitimní s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Právě transparentní volby jsou jedním z cílů opozice.

Primárním cílem opozice je ale otevření hranic pro humanitární pomoc, která čeká v Kolumbii a kterou Madurova vláda odmítá do země vpustit, protože ji označuje za americkou intervenci. Spojené státy jsou hlavním podporovatelem venezuelské opozice a snaží se Madura přimět k rezignaci mimo jiné hospodářskými sankcemi. Ty Washington zaváděl postupně na představitele Madurova režimu, letos ale sáhl i k sankcím vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA. Ropa je hlavním zdrojem příjmů Venezuely.

Naposledy v pátek zavedlo americké ministerstvo financí sankce vůči dvěma firmám - se sídlem v Řecku a v Libérii -, které dovážejí venezuelskou ropu na Kubu, a vůči 34 lodím ve vlastnictví PDVSA. "Kuba je jedním z hlavních dovozců venezuelské ropy a za to Caracasu pomáhá mimo jiné vysíláním poradců, vojáků či agentů rozvědky. To vše s cílem, aby Maduro zůstal u moci," zdůvodnily Spojené státy mimo jiné páteční sankce.

Manifestace dnes svolala i Madurova socialistická strana, jejíž příznivci se sešli v Caracasu. Maduro má stále i podporu armády, jejíž část je vládě loajální kvůli obavám z represí. Za Madurem stojí i Rusko, Čína nebo Turecko.

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje