Hackerské útoky Rusů na USA byl jen začátek, uvedl australský analytik

Podle australského komentátora a analytika Chrise Urquharta se USA dostaly do problematické situace prostřednictvím skryté informační války vedené ruskými agenty.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Americká společnost je v současnosti extrémně rozdělená. Na první pohled se může zdát, že se vše točí kolem podporovatelů prezidenta Trumpa a jeho zarytých odpůrců, příčina problému je podle analýzy Chrise Urquharta v dlouhodobé snaze Rusů jejich amerického soka z dob studené války destabilizovat.

Celý svět aktuálně sleduje, jak dopadne tzv. Muellerova zpráva. Jestli však zpráva samotná skutečně prokáže vměšování nebo nevměšování do voleb, je již zcela podružné. Realita je pozorovatelná i bez zprávy vyšetřovatele Muellera. Zástupy Američanů jsou zahořklí a obrácení sami proti sobě navzájem, jak ještě nikdy v historii nebyli. Mnozí se stali tak paranoidními, že zcela nedůvěřují demokratickým institucím, které z jejich země udělaly nejbohatší a nejdominantnější supervelmoc na světě.

„V každé demokracii je neustále přítomen střet nejrůznějších idejí. Ovšem ve věku internetu nepřátelé Ameriky dostali do rukou možnost znásobit tyto rozpory a přeměnit je v zbraně do vlastního arzenálu. Poprvé jsme to jasně zaznamenali během voleb v roce 2016, kdy došlo k hackerským útokům na počítačové systémy a emailové účty Demokratů, za nimiž stáli hackeři napojeni na ruskou vojenskou rozvědku. Hackování však byl pouze začátek,“ uvedl Urquhart.

Cílem ruské vlády bylo rozdělit a zmást americkou veřejnost, jelikož takováto společnost je pro ně jen redukovanou hrozbou. Základní metodou ruské elektronické války je vytvářet tlak na kontroverzní témata, která rozdělují názorové proudy.

Rasa, kontrola zbraní, náboženství, LGBT problémy, klimatické změny a další témata velmi dobře posloužila k rozdělování americké společnosti. Paradoxní je, že tyto problémy v USA do té doby mezi lidmi téměř nehrály žádnou roli a pálily je úplně odlišné záležitosti. Ovšem prostřednictvím sociálních sítí na internetu byly vyhroceny na extrémní úroveň.

„Podle Dezinformační zprávy (The Disinformation Report ), kterou má k dispozici speciální komise Senátu USA, ruská kampaň zasáhla 126 miliónů lidí na Facebooku, vyprodukovala 10, 4 miliónů twittů a zasáhla 20 miliónů lidí na Instagramu. Její součástí bylo více než tisícovka videí umístěných na Youtube,“ popsal operaci Urquhart.

Prostřednictvím těchto akcí se klade důraz na obě strany názorového spektra tak, aby vytvořily znesvářené tábory.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

24.04.2019 00:01 Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve…

Mohl Hitler přežít válku? Po krutém diktátorovi šla FBI

23.04.2019 18:54 Aktualizováno Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války…

Joe Biden míří do boje o Bílý dům, ve středu oznámí kandidaturu

23.04.2019 17:56 Bývalý viceprezident Joe Biden vstoupí už brzy do souboje o Bílý dům, a to s heslem Bitva o duši…

Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

23.04.2019 17:05 Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama