FBI vyšetřuje oligarchu Kolomojského, kauza potápí kandidáta na ukrajinského prezidenta

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal prověřovat podezřelé finanční aktivity ukrajinského miliardáře Ihora Kolomojského na území USA. Napsal to v noci na dnešek americký zpravodajský web The Daily Beast. Kolomojskyj, který údajně stojí za vítězem prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyrem Zelenským, je podezřelý z praní špinavých peněz a dalších machinací. Jeho advokáti porušení zákona popírají.

FBI
doporučujeme

Kontroverzní ukrajinský oligarcha, jehož majetek časopis Forbes odhadl na 1,2 miliardy dolarů, žije v Tel Avivu. Izraelský exil zvolil poté, co se s kyjevskou vládou dostal do sporu kvůli zestátnění své banky PrivatBank. Ústav, největší na Ukrajině, byl podle Kyjeva zestátněním zachráněn před bankrotem, což Kolomojskyj popírá. V roce 2015 přišel Kolomojskyj po konfliktu s kyjevskou vládou o post dněpropetrovského gubernátora.

K Zelenskému má Kolomojskyj blízko, ukrajinský herec získal v zemi velkou popularitu díky roli prezidenta v seriálu Sluha národa, který vysílala Kolomojského televizní stanice 1+1. Jakoukoli závislost na politických názorech či penězích Kolomojského ale Zelenskyj popírá.

Prezident Petro Porošenko, který se za dva týdny ve druhém kole voleb utká se Zelenským o nejvyšší ústavní funkci, označuje herce za Kolomojského loutku.

Kyjevský tisk považuje Kolomojského za nejvíce protiruského a proukrajinského oligarchu. Výrazně prý financoval krajně pravicové dobrovolnické sbory bojující na východě státu s proruskými separatisty. Po privatizaci Kolomojského banky se Porošenko stal oligarchovým úhlavním nepřítelem a Zelenskyj je podle svých kritiků pouhým nástrojem tohoto boje.

O povaze podezření, které vyvolalo pozornost FBI, The Daily Beast nepřináší žádné podrobnosti. Vyšetřování podle webu dozoruje prokuratura státu Ohio, kde má Kolomojskyj obchodní zájmy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama