Nielsenová jako oběť? Trumpova „tvrdá ruka" na imigraci ze Střední Ameriky nestačí, píše švýcarský list

Imigrace ze Střední Ameriky do Spojených států amerických se masivně zvýšila. Americký prezident Donald Trump tím vystavil svůj závazek na zastavení nelegální migrace, nejtěžší zkoušce. Je to ale zároveň známkou jeho nervozity, že odpovědnost musí nést někdo jiný, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

Kirstjen Nielsenová (ministryně USA)

Obětování Nielsenové je známkou Trumpovy nervozity

Prezident Donald Trump obětoval Kirstjen Nielsenovou, svou ministryni vnitřní bezpečnosti, jež ze svého postu včera rezignovala. „Krok není překvapením," píše švýcarský list. „Trump byl dlouhodobě nespokojen s její prací při zajišťování jižní hranice proti nelegálnímu přistěhovalectví," dodává. Její rezignace ale vypadá spíše jako obětování.

Odchod Nielsenové působí podle komentátora Wernera J. Martiho jako „známka nervozity" prezidenta tváří v tvář rychle rostoucí vlně středoamerických migrantů. „Trump se bojí selhání kontroly přistěhovalectví - jednoho z klíčových slibů jeho volební základny - s vážnými důsledky pro jeho plánované znovuzvolení v roce 2020," tvrdí.

V posledních dvou týdnech Mexiko uzavřelo hranice, a sazba 25 procent ohrožuje zároveň vývoz automobilů do Spojených států, pokud země nebude schopna „bojovat s migračním tokem" lépe. Je však nepravděpodobné, domnívá se švýcarský list, že by vlna migrantů v blízké budoucnosti ustoupila, neboť obtížné životní podmínky ve Střední Americe se ve střednědobém horizontu jen stěží zlepší.

Politicky sice existuje v severní části tohoto regionu - zejména v Guatemale, Hondurasu a Nikaragui - jasný trend, jenž rozhodně nesměřuje nikoliv ti chudobě. Také situace kolem násilnických gangů se nelepší a v boji proti chudobě to nevypadá také lépe.

Vlna migrace navíc získala vlastní hybnou sílu, stále více nových uprchlíků se totiž hodlá v USA usadit , čím více se to daří jejich příbuzným a známým ze Střední Ameriky. „Sociální sítě dnes slouží jako informační kanály i pro chudé části obyvatelstva," podotýká Neue Zürcher Zeitung.

Trumpova „marná rétorika" a „tvrdá ruka" nestačí!

Trumpova „marná rétorika" o přistěhovatelství naznačuje, že se v tomto ohledu chce pokusit o „zpřísnění své politiky".Rezignaci Nielsenové je třeba chápat také jako součást „širšího přeskupení" ministerstva vnitra. Ale Trumpovi, domnívá se list, nevystačí k vyřešení problému pouze s „tvrdou rukou". „Jeho manévrovací prostor je přísně omezen americkými zákony a mezinárodními závazky. Ačkoli zákon umožňuje azyl kdekoliv, Trump chtěl prosadit, aby se žádosti o azyl podávaly zprávy na hraničním stanovišti," vysvětluje švýcarský list.

Současná migrační krize je totiž také důsledkem neschopnosti amerických politiků domluvit se na „rozumném právním řešení" tohoto problému. „Nejde jen o situaci na hranicích, ale také o miliony vnitrozemských vnitrozemských přistěhovalců, z nichž mnozí žili a pracovali v USA po mnoho let, často od dětství," podtrhuje komentář listu. 

„Namísto hledání pragmatických řešení využili politici obou stran toto téma pro volební kampaň," míní list. Demokraté tu tedy bojují s Trumpovou politikou a jeho „maximálními požadavky", zatímco prezident apeluje na svou volební základnu s „tvrdou politikou zabezpečení" amerických hranic.

„Trump je zvyklý na dekrety, ale příkazy samotné nevyřeší tento problém. Ani americký Kongres, ani Mexiko nejsou jednoduše řízeny pánem v Bílém domě," soudí Neue Z§urcher Zeitung. V rovné spolupráci se sousedním státem lze nalézt způsoby, jak snížit migrační tok, v Kongresu budou mít legislativní změny v této otázce šanci jen tehdy, budou-li na nich pracovat všechny strany," uzavírá komentář.

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

Související:

Právě se děje