Záhadná Muellerova zpráva: V USA se chystají převratné věci, tvrdí expertka

Pokud si nový americký ministr spravedlnosti William Barr myslel, že dokáže v Kongresu ustát slyšení oficiálně svolané kvůli rozpočtu jeho resortu na rok 2020, aniž by před kongresmany pohovořil o "velkém slonu v místnosti" - zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera - velmi se zmýlil. Tvrdí to alespoň právnička a právní analytička Caroline Polisiová v komentáři pro server CNN.

Donald Trump

Redigované zpráva do týdne

Barr místo toho čelil mnoha tvrdým otázkám týkajících se jeho nakládání s Muellerovou zprávou, nehledě na kritiku, která se snesla na jeho resort za přístup ke snaze Trumpovy administrativy zrušit zdravotnickou reformu bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, připomíná odbornice. Přiznává, že ministr zůstal v zásadě klidný, ale pod palbou otázek odhalil některé nové informace o záhadě obklopující jeho záměry s Muellerovou zprávou.

Barr předně jasně prohlásil, že nadále plánuje do týdne zveřejnit redigovanou zprávu, poukazuje Polisiová. Dodává, že redakce nebude mít pouze podobu začerněných údajů, které spadají do jedné ze čtyř utajovaných kategorií, o kterých ministr dříve hovořil, ale každý takový zásah bude vysvětlen v samostatném přiloženém dokumentu.

"To (snad) minimalizuje spor mezi členy Kongresu ohledně redakcí, přinejmenším to poskytne Kongresu detailnější plán toho, jaké redigované informace můžou chtít zpochybnit," věří právnička. Vyzdvihuje také Barrovo ujištění, že redigovaná zpráva bude představena veřejnosti, nikoliv pouze Kongresu.

Veřejnosti má být navíc představena co největší část Muellerovy zprávy, konstatuje Polisiová. Poukazuje, že Barr na druhou stranu nehodlá usilovat o soudní povolení k zveřejnění závěrů velké poroty, které jsou utajovány na základě zákona krom příslušných výjimek, jak v posledních dnech požadují někteří zástupci Demokratické strany.

Naopak, po prvotním zveřejnění zprávy Barr hodlá spolupracovat s předsedy justičních výborů obou komor Kongresu a koordinovat odpověď na případné reakce, které zpráva vyvolá, uvádí expertka.

Republikáni přecházejí do protiútoku

Barr zároveň trvá na svém ve sporu, co mu ukládá zákon o zvláštním vyšetřování, podotýká Polisiová. Připomíná, že na otázku, co jej vede k rozhodnutí neposkytnout informace tykající se soukromí a reputace osob, které nebyly v rámci Muellerova vyšetřování obviněny, ministr odpověděl, že pravidla pro zvláštní vyšetřování šéfa resortu spravedlnosti nikterak nezavazují ke zveřejnění jakýchkoliv informací, a tak se ministerstvo bude držet své dlouhodobé politiky a praxe neposkytovat žádné potenciálně poškozující informace o osobách, vůči nimž nebylo vzneseno obvinění.

V tomto se Barr odvolal na přístup bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho ke kauze úniku emailů Hillary Clintonové, který byl podle něj zcela chybný, konstatuje právnička.

Z Barrovy výpovědi rovněž vyplývá, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller odmítl posoudit čtyřstránkový výtah své zprávy připravený a zveřejněný ministerstvem spravedlnosti, nastiňuje odbornice. Podotýká, že podle Barra sice Mueller, ale ani Bílý dům do tvorby výtahu nezasahovali, avšak zvláštní vyšetřovatel dostal možnost vyjádřit se k jeho podobě, kterou nevyužil.          

Skutečnost, že zatím zveřejnil pouze výtah závěrů Muellerovy zprávy, Barr hájil tím, že závěry vyšetřování mají jen dva jasné póly - zločin se stal, nebo nestal, připomíná Polisiová. Odkazuje na ministrovo tvrzení, že při tvorbě výtahu se údajně co nejvíce držel Muellerova jazyka - použil 101 vyšetřovatelových slov -, ale dokument nepředstavuje celkovou sumarizaci zprávy.

"Možná nejpodstatnějším zjištěním je potvrzení (z úst) ministra spravedlnosti, že generální inspektor Michael Horowitz prověřuje sledovací taktiku použitou FBI a ministerstvem spravedlnosti v létě 2016," píše právní analytička s tím, že příslušná zpráva by měla být hotová v květnu nebo červnu. Vysvětluje, že Trump a jeho republikáni tedy prosadili vyšetřování toho, proč a jak se do hledáčku vyšetřovatelů dostala předvolební kampaň současného amerického prezidenta.   

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje