Americká zbraň ukázala svou sílu. Expert nešetří superlativy

V lednu proběhlo první letošní letecké cvičení ze série Red Flag, během které americké letectvo a množství jeho partnerů cvičí velmi realistické scénáře vzdušného boje, připomíná Charlie Gao v komentáři pro server National Interest. Expert na vojenské technologie vysvětluje, že mnozí považují Red Flag za nejvíce realistickou simulaci vzdušných soubojů, která je klíčová pro rozvoj bojové taktiky a dovedností amerických vojenských letců, přičemž lednových manévrů se účastnilo i několik letek vyzbrojených letouny F-35A.

"Neviditelná" stíhačka F-35

Oči formace

Letošní série Red Flag probíhá ve velmi vyhroceném duchu, na základě předpokladu, že Spojené státy nebudou schopné udržet celkovou vzdušnou nadvládu, a tak je simulována vzdušná válka proti vyrovnanému, případně téměř vyrovnanému protivníkovi vyzbrojenému moderními letouny a protiletadlovými zbraněmi, nastiňuje Gao. Poukazuje, že stroj F-35A byl navržen přesně pro tyto situace.  

"Jak si tedy vedl?" pokládá otázku odborník. Odpověď hledá ve zveřejněné zprávě 388. stíhací letky, která ukazuje, jak F-35A během cvičení předčil starší letouny.

Za nejlepší příklad označuje Gao příhodu operačního velitele zmíněné letky, který navzdory svému mládí a čerstvě absolvovanému výcviku na stroj F-35A dokázal i v prostředí masivního rušení zaznamenat hrozbu dříve než mnohem zkušenější pilot s třemi tisíci nalétanými hodinami, který letěl v letounu čtvrté generace.

Mladý pilot tak instruoval zkušenějšího kolegu, aby se vrátil, a následně sám hrozbu eliminoval a zničil i několik dalších cílů, uvádí expert. Připouští, že přesný průběh situace nebyl zveřejněn, domnívá se však, že pokročilé systémy letounu F-35A zaznamenaly vizuálně nepřítele, který unikal rušeným radarům.

"Schopnost F-35 působit jako 'oči' formace byla skutečně vyzdvihnuta v tiskové zprávě, jelikož radar a optické senzory F-35 jsou jedny z nejlepších na dnes sloužících letounech," píše Gao. Vysvětluje, že F-35 disponuje také skvělým datalinkem, což mu oproti starším letounům umožňuje vyhodnocovat informace z dalších senzorů a utvářet lepší obraz bojiště, navíc tento obraz může sdílet s dalšími stroji.     

Palba z bezpečné vzdálenosti

Odborník pokládá otázku, co toto zjištění znamená pro další nové letouny, které americké letectvo hodlá nakoupit, například F-15X, označovanou také jako F-15EX. Odpověď podle něj zní, že dobrý výkon F-35A na cvičení Red Flag programy F-15X a jemu podobné zřejmě příliš neovlivní.

F-35A se sice ukázal jako cenný a schopný bojový letoun, F-15X má ale plnit v americkém letectvu odlišnou roli, poukazuje Gao. Soudí, že schopnosti systémů F-35A naopak ukázaly, že má smysl modernizovat stroje F-15 a osadit je podobným systémem označovaným jako "Legion Pod".

"F-15X bude také schopný nést mnohem více střel než F-35, až dvaadvacet raket vzduch-vzduch v některých konfiguracích," pokračuje expert. Naznačuje, že v budoucích vzdušných bojích je možné, že hůře odhalitelný F-35A pronikne blíže k nepříteli, odhalí ho a následně pošle informace F-15X, který odpálí rakety na cíl z bezpečné vzdálenosti.

Americké letectvo přijalo tento koncept síťového boje a za dané situace se mohou přednosti letounů F-35A a F-15X velmi dobře doplňovat, vysvětluje Gao. Připomíná, že stroje F-35 si během cvičení Red Flag vedly velmi dobře již v minulosti.

V roce 2017 dosáhly F-35 údajně poměru sestřelů 15:1, připomíná odborník. Dodává, že i za současných podmínek, kdy jsou scénáře cvičení těžší než v předchozích letech, aby reagovaly na probíhající změny, se F-35 osvědčil.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje