Ekvádor na ambasádě špehuje Assange? Server WikiLeaks vznesl vážné obvinění

WikiLeaks dnes obvinily Ekvádor, že natáčí a odposlouchává zakladatele serveru Juliana Assange, který se od roku 2012 skrývá na velvyslanectví této jihoamerické země v Londýně. Šéfredaktor serveru Kristinn Hrafnsson na tiskové konferenci uvedl, že na špehování přišli poté, co se někdo ve Španělsku pokoušel za tři miliony eur (77 milionů korun) prodat videa a fotografie zachycující Assange na ambasádě.

Julian Assanage
doporučujeme

Ekvádorské úřady podle Hrafnssona tajně natáčely setkání zakladatele WikiLeaks s právníky i s lékařem. Mají k dispozici kopie jeho lékařských zpráv i dalších osobních dokumentů. "To musí přestat," vyzval dnes šéfredaktor serveru.

Na tiskové konferenci vystoupil také bývalý ekvádorský diplomat, který působil na londýnském velvyslanectví. Fidel Nazváez vládu své země obvinil, že Assange od března loňského roku systematicky izoluje. Omezuje mu například přístup k internetu a rozhoduje i o tom, kdo ho smí a kdo ho nesmí navštívit.

Ekvádorský viceprezident Otto Sonnenholzner dnes uvedl, že jediné, co Quito po Assangeovi požaduje, je, aby dodržoval pravidla, "která omezují jeho privilegia". Nová pravidla, kterými se musí Assange řídit, jihoamerická země zavedla loni v říjnu ve snaze snížit náklady na jeho pobyt na londýnské ambasádě. Ty se podle Ekvádoru pohybuj ve výši milionu dolarů ročně (23 milionů korun). Pravidla se týkají návštěv, lékařské péče, stravování či přístupu na internet.

Podle Sonnenholznera předloží ministr zahraničí José Valencia dnes prezidentovi Lenínovi Morenovi zprávu o tom, jak Assange pravidla dodržuje. Ve čtvrtek by ji měl představit i představitelům Národního shromáždění.

Vztahy Australana Assange a Ekvádoru se v posledních týdnech výrazně zhoršily. WikiLeaks už minulý týden s odvoláním na zdroj z Quita uvedly, že Assange bude po dohodě Ekvádoru s Británií z velvyslanectví v Londýně během několika dnů či hodin vyhnán. Ekvádorské ministerstvo zahraničí ale informaci označilo za spekulace.

Assange se uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v roce 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko v roce 2017 případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. V Británii je na Assange vydán zatykač kvůli tomu, že porušil v roce 2012 podmínky stanovené soudem při jeho propuštění na kauci a nedostavil se k soudu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama