Vesmírná armáda v ohrožení? Američtí senátoři pochybují, že je k něčemu

Američtí senátoři z řad demokratů i republikánů s pochybnostmi hledí na záměr prezidenta Donalda Trumpa zřídit vesmírné sbory jako novou složku ozbrojených sil. Trump pokyn k jejich ustavení vydal v únoru. Americké ozbrojené síly nyní tvoří armáda, letectvo, námořnictvo, námořní pěchota a pobřežní stráž.

Senát USA
doporučujeme

Úřadující ministr obrany Patrick Shanahan dnes o významu vesmírných sil vypovídal před senátním výborem pro vojenské záležitosti. Senátorům řekl, že nová složka bude klíčová pro udržení převahy Spojených států v kosmu před zeměmi typu Ruska a Číny, které by se mohly pokusit ohrozit USA ve využívání vesmíru.

"Čína s Ruskem militarizují vesmír s cílem ohrozit americké možnosti," řekl Shanahan. Dodal, že příští velký konflikt může být vyhrán a rovněž prohrán v kosmu.

Podle agentury AP ale senátory příliš nepřesvědčil, že vytvoření vesmírných sil je naléhavým krokem. "Ještě jsem se opravdu nerozhodl, ale je možné říci, že jsem skeptický," řekl nezávislý senátor Angus King. Myslí si, že letectvo se dobře zhostilo úkolů, které s vesmírem souvisejí.

Pochybnosti má i republikánka Joni Ernstová. "Potřebujeme něco, co nás přesvědčí, že vytvořit šestou složku ozbrojených sil je nezbytné," řekla.

Někteří senátoři poukázali i na to, že náměstkyně ministra obrany pro záležitosti letectva Heather Wilsonová, která Shanahana u výboru doprovázela, před dvěma lety nutnost vesmírných sil sama zpochybnila.

Pokud americký Kongres Trumpovu požadavku vyhoví a vesmírné sbory ustaví, bude to od roku 1947, kdy vzniklo samostatné letectvo, první nová složka amerických ozbrojených sil. Vesmírné síly budou prozatím nejmenší součástí ozbrojených složek, odhady hovoří zhruba o 20.000 členech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama