Lék na nízkou porodnost? Migrace, naznačují v USA

Americký prezident Donald Trump sám nedávno přiznal, že USA potřebují další pracovní sílu, zdůrazňuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník poukazuje, že pouhý měsíc poté ovšem šéf Bílého domu prohlásil, že země je "plná", a proto nedokáže absorbovat migranty ze střední Ameriky snažící se překročit jižní hranici Spojených států.

Ilustrační foto

Tváří v tvář faktům

"Takže necháme přijít hodně lidí, protože potřebujeme pracovníky. Musíme mít pracovníky," cituje prestižní deník Trumpova březnová slova. Připouští, že prezident mluvil o legální migraci, kterou se ovšem jeho administrativa snaží omezit stejně jako její nelegální podobu.

Trumpova slova před Poradní radou pro americkou politiku pracovní síly, které spolupředsedají jeho dcera Ivanka a ministr obchodu Wilbur Rosss, podle washingtonského serveru naznačují, že šéf Bílého domu dobře ví, že jeho výrok o "plné" zemi tváří v tvář faktům neobstojí, jelikož americká ekonomika čelí zásadnímu a prohlubujícímu se nedostatku pracovní síly, což platí i o nízkopříjmových a dělnických profesích v mnoha odvětvích a regionech.

Dojem, že Trumpova rétorika příliš nesouzní, byl posílen pouhý den po výroku o "plné" zemi, kdy americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že téměř zdvojnásobí počty letos vydaných dočasných pracovních víz pro letní sezónní pracovníky, připomíná editorial. Dodává, že většina z těchto 30 tisíc nových víz bude udělena Mexičanům a občanům středoamerických zemí, kteří zpravidla pracují v hotelích, zábavních parcích a zemědělských firmách zužovaných problémy se sháněním potřebné sezónní pracovní síly.

Situace dobře ukazuje širší trend nedostatku pracovní síly, s nímž se potýká americká ekonomika, která čelí ubývajícímu počtu rodilých pracovníků, jelikož početně silné ročníky odcházejí do důchodu rychlostí 10 tisíc lidí denně, nastiňuje Washington Post. Podotýká, že nezaměstnanost v USA atakuje historicky nízké hodnoty, zatímco klesá příliv migrantů z Mexika, kteří byli tradičně levným zdrojem legální i nelegální pracovní síly.

Americké ministerstvo práce v březnu konstatovalo, že na 7,6 milionu neobsazených pracovních pozic připadá pouze 6,5 milionu nezaměstnaných, poukazuje renomovaný deník. Doplňuje, že šlo o dvanáctý měsíc v řadě, kdy  počet volných pozic převyšoval počet nezaměstnaných.

Zoufale potřebná pracovní síla

Nedostatek pracovní síly oslabuje růst ekonomiky i státní a městské příjmy, vysvětluje americký server. Konstatuje, že malé firmy i velké korporace bijí na poplach, protože díky dramatickému nedostatku řidičů se zpožďují dodávky zboží, zatímco ceny nemovitostí letí nahoru, jelikož není dostatek dělníků pro stavbu nových.

Trumpovo páteční prohlášení, že zvažuje deportace nových migrantů do tzv. azylových měst, které chce tímto způsobem potrestat, je zřejmě planou hrozbou, protože pro takový přesun neexistuje právní rámec, naznačuje editorial. Dodává, že kdyby prezident své hrozby skutečně naplnil, zřejmě tím daným městům poskytne nezamýšlenou laskavost, jelikož jim dodá zoufale potřebnou pracovní sílu.    

Nedostatek pracovní síly je akutní především v nízkopříjmových profesích, jelikož stále větší počet Američanů získává vysokoškolské vzdělání a není ochota nastupovat na řemeslné a manuální pracovní pozice, vysvětluje washingtonský deník. Podotýká, že problém je markantní například ve zdravotnictví, maloobchodu, pohostinství a zemědělství.

Situaci zhoršuje míra porodnosti, jelikož počet dětí na jednu ženu je momentálně v USA nejnižší od 30. let minulého století, uvádí vlivný server. Deklaruje, že dopad nízké porodnosti byl dosud částečně vyvažován právě migrací.

"Prezident (Trump) toto ví; proto ta jeho březnová slova průmyslovým manažerům. Věří také, že jeho nejhorlivější spolustraníci oceňují neopodstatněné verbální útoky na imigranty a opatření pro snížení přistěhovalectví, které tak slouží jeho zájmům," píše Washington Post. Obává se, že tato politická strategie ovšem povede k dlouhodobé ekonomické anémii a úpadku konkurenceschopnosti Spojených států.

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Související:

Právě se děje