Pompeo zkritizoval čínskou podporu prezidenta Venezuely Madura

Financování vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura ze strany Číny prodlužuje krizi ve Venezuele. Prohlásil to v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který návštěvou Chile zahájil svou cestu po čtyřech zemích Latinské Ameriky. Společně s Čínou kritizoval také Rusko.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo uvedl, že čínské investice ve Venezuele dosáhly 60 miliard dolarů. "Maduro použil tyto peníze na takové věci jako uplácení svých spojenců, potlačování prodemokratických aktivistů a financování neefektivních sociálních programů," prohlásil šéf americké diplomacie.

"Čína a další země se chovají pokrytecky, když vyzývají k nevměšování do venezuelských záležitostí. Jejich vlastní finanční intervence pomohly tuto zemi zničit," dodal.

Kromě Číny kritizoval Pompeo také vztahy Ruska s vůdci Venezuely, Kuby a Nikaraguy. "Letecká přeprava vojáků a otevření výcvikového centra ve Venezuele je očividnou provokací. Neměli bychom trpět ruskou eskalaci již tak svízelné situace v této zemi," řekl.

Pro desítky států světa, mezi nimiž je mnoho členů EU včetně České republiky, je prozatímní hlavou Venezuely místo Madura šéf parlamentu Juan Guaidó, kterého ovšem nedávno Madurovi věrné Ústavodárné shromáždění zbavilo imunity. Na Guaidóovu podporu vyšly v uplynulých týdnech do ulic venezuelských měst tisíce lidí. Opozice neuznává legitimitu Ústavodárného shromáždění, zatímco Maduro a jeho věrní mají za nelegitimní z voleb vzešlý parlament.

Kromě Chile, kde se v pátek sešel s prezidentem Sebastiánem Piňerou, zavítá Pompeo také do Paraguaye, Peru a Kolumbie. Hlavními tématy jeho cesty jsou venezuelská krize a americko-čínská obchodní válka, uvedla agentura AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama