Muellerova zpráva bude zveřejněna ve čtvrtek, některé části ale budou začerněny

Téměř čtyřsetstránková zpráva o vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb a o možných prohřešcích Bílého domu při jeho vyšetřování bude zveřejněna ve čtvrtek. O zveřejnění dokumentu, jehož některé části mají být kvůli utajení nečitelné, dnes informovalo ministerstvo spravedlnosti USA. Dosud dal úřad k dispozici jen čtyřstránkový výtah.

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zvláštní tým Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) pod vedením jeho bývalého šéfa Roberta Muellera dva roky zjišťoval rozsah ruského vměšování, zkoumal kontakty volebního štábu Donalda Trumpa s Moskvou a zabýval se i podezřením, že Bílý dům během vyšetřování bránil průchodu spravedlnosti. To je v USA vážný zločin, který by mohl vést k ústavní žalobě prezidenta, takzvanému impeachmentu.

Zatímco vměšování ze strany Ruska zpráva potvrzuje, v pasáži o údajné Trumpově snaze blokovat pátrání nedospěli vyšetřovatelé k jednoznačnému závěru. Prezidentovu vinu údajně nedokázali, ale ani ho podezření nezbavili. Přesvědčení o jeho nevině dal až po skončení Muellerovy mise a prostudování zprávy najevo ministr spravedlnosti William Barr. Demokraté, kteří na zveřejnění plného textu zprávy netrpělivě čekají, o oprávněnosti Barrova názoru pochybují.

Barr nechá Muellerovu zprávu zveřejnit ve čtvrtek ráno washingtonského času, tedy zhruba po poledni SELČ. Přesnou hodinu ministerstvo neoznámilo, mluvčí Kerry Kupecová jen uvedla, že zprávu dostane Kongres a že bude přístupná i veřejnosti.

Plného textu se ale veřejnost ani Kongres nedočkají. Podle ministerstva spravedlnosti budou citlivé pasáže začerněny, aby se zabránilo nežádoucímu úniku informací. Tato okolnost vyvolává silné protesty parlamentní opozice, která žádá nejen zveřejnění celého textu bez úprav, ale i všech podpůrných dokumentů a doprovodných informací.

Ministr spravedlnosti Barr podle amerických médií v Muellerově zprávě začernil pasáž s informacemi, které vyšetřovatelům poskytly stíhané osoby předvolané před přísežný sbor občanů, takzvanou velkou porotu. Takové údaje podléhají utajení pro případ, že obvinění nakonec nebudou formálně postaveni před soud. Podobných pasáží by ale v Muellerově zprávě nemělo být mnoho, protože většina obviněných vypovídala dobrovolně, bez předvolání před velkou porotu.

Ve zprávě rovněž nebudou čitelné údaje z pokračujícího vyšetřování, které by tím mohlo být ohroženo, případně citlivé informace týkající se třetích osob, které k vyšetřování neměly přímý vztah. Přístupné veřejnosti nebudou ani špionážní informace, které by mohly ohrozit utajovaný zdroj nebo vyzradit jeho totožnost.

Podle informací serveru Politico se republikánští i demokratičtí poslanci a senátoři stejně jako novináři a aparát Bílého domu na zveřejnění obsáhlého dokumentu horečně připravují. Trumpův poradce Jay Sekulow údajně sestavil tým pěti expertů, kteří budou souběžně číst jednotlivé pasáže, aby mohli co nejdříve připravit odpovědi na útočné dotazy novinářů, které se nepochybně objeví. Analytické skupiny jsou připraveny i na centrálních úřadech a v celostátních médiích.

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Související:

Právě se děje