Notre-Dame v plamenech: Francouzské úřady Trumpovou hasičskou radou pohrdly

Francouzské úřady dnes večer odmítly doporučení amerického prezidenta Donalda Trumpa hasit hořící katedrálu Notre-Dame v centru Paříže s pomocí létajících vodních cisteren. Mohlo by to totiž způsobit zhroucení konstrukce, upozornila na twitteru francouzská civilní obrana.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Americký prezident Trump na twitteru přišel s návodem, že by možná "mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny" a zdůraznil, že "je třeba jednat rychle".

Při návštěvě státu Minnesota pak šéf Bílého domu Trump poznamenal, že jde o "strašný požár" o rozsahu, jaký se vidí jen zřídka. Nyní to vypadá, že Notre-Dame lehne popelem, řekl Trump.

Trumpovo doporučení použít k hašení katedrály letouny typu Canadair francouzské úřady odmítly. Úřad civilní obrany na twitteru uvedl, že vržení vody "na tento typ budovy" by mohl "přivodit proboření celistvosti stavby".

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka zdůraznil, že hasiči se musí dostat i dovnitř. "Jak hasit katedrálu? Výšková technika, hodně vody, hodně hasičů a štěstí. Musí se i dovnitř, dřevěné trámy drží celistvost lépe než ocelová konstrukce," napsal Kavka na twitteru. "Tohle je černá můra každého velitele," dodal Kavka.

Britský spisovatel Ken Follett‏, autor bestselleru Pilíře země o stavbě katedrál, na twitteru upozornil, že střešní trámy sestávají ze stovek tun dřeva, starého a velmi suchého. "Když to shoří, střecha se zhroutí, padající trosky pak zničí klenbu, která také spadne a zničí mohutné kamenné pilíře, které to celé drží," napsal Follett.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový masakr v Bolívii. Situace se vymyká kontrole, počet mrtvých a…

16.11.2019 21:16 Aktualizováno Střety mezi bolivijskými bezpečnostními silami a zastánci bývalého prezidenta Eva Moralese si v…

Maduro je diktátor. Venezuela zažívá novou vlnu protestů, Guaidó burcuje…

16.11.2019 20:56 Venezuelané dnes přišli v Caracasu na další demonstraci, kterou svolal opoziční politik Juan Guaidó…

USA chtěly po Japonsku zpětinásobit platby za pobyt vojsk, se zlou se…

16.11.2019 19:29 Aktualizováno Spojené státy letos vyzvaly Japonsko, aby zpětinásobilo platby za pobyt amerických vojsk na…

Střelec zaútočil na fotbalovém utkání v New Jersey, tři zranění. Nastala…

16.11.2019 17:41 Vážné zranění tří lidí si v noci na dnešek vyžádala střelba na školním zápase amerického fotbalu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama