Trump pobouřil demokraty, vyšetřují jeho sporný záměr s uprchlíky

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA formálně zahájili vyšetřování záměrů administrativy prezidenta Donalda Trumpa posílat migranty zadržené na hranicích do takzvaných azylových měst. Příslušné sněmovní výbory již požádaly vládu o vydání všech dokumentů a záznamů, které se plánů týkají, informovala televize ABC News. Bílý dům se o převoz do měst, která se brání Trumpově migrační politice, opakovaně neúspěšně snažil a Trump od této myšlenky dosud neustoupil.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Demokraté tento záměr kritizují a trojice sněmovních výborů, konkrétně právní výbor, kontrolní výbor a výbor pro vnitřní bezpečnost, si vyžádala od Bílého domu a od ministerstva vnitřní bezpečnosti všechny dokumenty, které s Trumpovým plánem souvisí.

Kongresmani od ministerstva vnitřní bezpečnosti také chtějí případné návrhy, kterými chtěla administrativa svůj krok právně zdůvodnit.

Za azylová bývají označována města, která odmítají s úřady spolupracovat při tažení proti imigrantům bez dokladů, což podle prezidenta ohrožuje bezpečnost státu. K těmto městům patří i velké aglomerace, například New York, San Francisco, Los Angeles nebo Chicago. Masivním přílivem migrantů by chtěl Bílý dům vzpurná města potrestat a vyslat signál o možných důsledcích živelného přistěhovalectví.

Podle amerických médií není jasné, jak by chtěl prezident svůj záměr realizovat. Experti ministerstva vnitřní bezpečnosti už dříve Bílý dům varovali, že plán je neudržitelný, logisticky i finančně. Úřad pro imigraci a cla (ICE), který by měl projekt uskutečnit, nemá na podobné plány peníze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama