USA razí tvrdou politiku vůči Súdánu, africká země zůstane na teroristickém seznamu

Spojené státy neodstraní Súdán ze svého seznamu států sponzorujících terorismus, dokud se nezmění vedení a politika státu a dokud budou u moci vojáci. Agentuře Reuters to sdělil činitel ministerstva zahraničí USA. Vláda Donalda Trumpa pozastavila jednání o normalizaci vztahů se Súdánem, když armáda minulý týden sesadila autokratického vůdce Umara Bašíra.

Přidejte svůj názor

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

Súdán se na americký seznam dostal v roce 1993 za vlády prezidenta Billa Clintona. Krok poškodil súdánskou ekonomiku a zkomplikoval zemi přístup na finanční trhy.

Obchodní embargo USA proti Súdánu bylo odvoláno předloni, kdy se objevily úvahy o tom, že by Washington africkou zemi vyškrtl z teroristického seznamu.

"Je důležité, aby vůle lidu byla respektována a aby země prošla pokojným přechodným obdobím," řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký diplomat. Jakékoli změny jsou podle něj prozatím vyloučeny.

Vojenská rada, která minulý týden v Súdánu po svržení Bašíra převzala moc, v pondělí oznámila, že jmenuje civilního premiéra a vládu, ale ne prezidenta. Protestující opozici ale tento krok neuspokojil, požaduje plné předání moci. Africká unie pohrozila Súdánu zrušením členství, pokud generálové do 15 dnů nepředají moc civilní vládě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

24.04.2019 00:01 Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve…

Mohl Hitler přežít válku? Po krutém diktátorovi šla FBI

23.04.2019 18:54 Aktualizováno Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války…

Joe Biden míří do boje o Bílý dům, ve středu oznámí kandidaturu

23.04.2019 17:56 Bývalý viceprezident Joe Biden vstoupí už brzy do souboje o Bílý dům, a to s heslem Bitva o duši…

Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

23.04.2019 17:05 Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama