Bílý dům umožní žalovat firmy, které využívají zkonfiskovaný majetek USA na Kubě

Bílý dům od 2. května umožní žaloby proti cizím firmám, které na Kubě využívají americký majetek zkonfiskovaný kubánskými komunisty během revoluce v roce 1959. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na šéfa americké diplomacie Mikea Pompea. Rozhodnutí se opírá o sporný zákon z 90. let, účinnost jeho kritické části však dosud prezidenti USA vždy zablokovali. Ve společném prohlášení proti záměru USA protestovala vedle EU i Kanada; poté i Kuba. Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton posléze oznámil další sankce namířené proti Kubě, Nikaragui a Venezuele.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Havana, autor: Angelo Lucia
doporučujeme

"Toto rozhodnutí by měly vzít v potaz všechny osoby a společnosti, které na Kubě podnikají," konstatoval Pompeo na tiskové konferenci. Vysoce postavená americká diplomatka Kimberly Breierová doplnila, že z rozhodnutí nebudou žádné výjimky, na což ostře EU a Kanada reagovaly. Společnosti a jedinci se podle Breierové žalobě vyhnou pouze tehdy, pokud se jejich podnikání neopírá o zabavený majetek.

Vejde-li rozhodnutí v platnost, Američané budou moci žalovat společnosti, které podnikají v hotelech, tabákových továrnách, lihovarech a dalších podnicích, které Kuba po nástupu vůdce Fidela Castra znárodnila. Žalovat je mohou i Kubánci, kteří později získali americké občanství, napsala agentura AP.

Breierová uvedla, že americké ministerstvo spravedlnosti považuje za oprávněné 6000 pohledávek na zabavený majetek na Kubě v hodnotě osm miliard dolarů (bezmála 182 miliard Kč). V případě 200.000 dalších vznesených nároků úřad ještě nerozhodl.

Podle Reuters není jasné, zda by americké soudy mohly o těchto vlastnických nárocích rozhodovat. EU už varovala, že by mohla věc napadnout u Světové obchodní organizace (WTO).

"Rozhodnutí Spojených států významně ovlivní unijní a kanadské hospodářské subjekty na Kubě... a povede pouze ke zbytečné spirále soudních řízení," uvedly v prohlášení eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a její kanadská kolegyně Chrystia Freelandová.

Rozhodnutím o žalobách by se kubánský režim mohl dále dostat do problémů při získávání zahraničních investic, konstatovala agentura Reuters s odvoláním na právní experty. Jde rovněž o další známku toho, že Washington chce Havanu potrestat za podporu, kterou poskytuje venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi, což dnes potvrdil i Pompeo.

Americký prezident Donald Trump chce rozhodnutí opřít o kontroverzní Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996, který americkým občanům umožňuje podat žalobu na cizí společnosti kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech minulého století kubánským režimem. Američtí prezidenti patřičný oddíl zákona dosud vždy každý půlrok zablokovali kvůli odporu mezinárodního společenství a kvůli obavám, že by spustil vlnu žalob a způsobil chaos v americkém právním systému.

John Bolton v řeči k veteránům nezdařené invaze kubánských exulantů v Zátoce sviní ze 60. let oznámil řadu sankcí proti trojici jihoamerických zemí. Co se týče Venezuely, na seznam přibyla centrální banka. Americká vláda ji považuje za oporu Madurova režimu. V Nicaragui sankce dopadly na Bancorp - banku, která podle Washingtonu slouží jako černý fond prezidenta Daniela Ortegy.

Trumpova vláda dále omezila částku, kterou mohou posílat rodiny v USA příbuzným na Kubu, na 1000 dolarů (asi 27.700 Kč) na osobu a čtvrtletí. Vláda bývalého prezidenta Baracka Obamy přitom veškerá omezení odstranila. Na sankční seznam přibylo pět jmen napojených na kubánskou armádu a tajnou službu, například vojenská aerolinka Aerogaviota. USA chtějí podle Boltona také omezit ty cesty na Kubu, které nepovedou za rodinnými příslušníky.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rijád obdržel klíčové informace od USA. Může Írán za útok?

16.09.2019 18:07 Spojené státy předaly Saúdské Arábii informaci svých tajných služeb o tom, že za sobotním útokem na…

Kolumbijskou politiku zasáhla tragédie. Při pádu letadla zemřeli členové…

16.09.2019 17:46 Malé letadlo se členy regionální vlády havarovalo na jihovýchodě Kolumbie. Při neštěstí přišlo o…

Soudce Kavanaugh opět čelí obviněním z obtěžování. Trump ho podpořil

16.09.2019 17:08 Americký prezident Donald Trump se zastal soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha, který čelí…

Naštvaný Hulk? Představitel komiksového hrdiny usadil Johnsona. Toto mu…

16.09.2019 16:34 Komiksový hrdina Hulk je nejvíc platný, když je součástí týmu. Když jedná sám, je z toho pohroma.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama