Druhá karibská krize? Rusko pomůže Kubě a Venezuele čelit novým sankcím USA

Rusko udělá vše pro podporu svých strategických partnerů Venezuely a Kuby a pomůže jim čelit nové vlně sankcí, kterou ve středu oznámila americká administrativa. S odvoláním na prohlášení náměstka šéfa ruské diplomacie Sergeje Rjabkova o tom dnes informovala agentura RIA Novosti.

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

"Jsme znepokojeni pokračujícími kroky USA proti zemím v regionu Latinské Ameriky. Z našeho pohledu je uvalení sankcí absolutně protizákonné a nelegitimní," řekl Rjabkov, podle nějž se Američané snaží "zlomit vůli" těchto států a silou změnit jejich zahraničněpolitické směřování.

"To vše je zcela nepřijatelné. Budeme tomu vzdorovat. Venezuela a Kuba jsou naši spojenci v regionu a naši strategičtí partneři. Uděláme vše pro to, aby pocítili naši podporu," dodal.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton podle agentury Reuters ve středeční řeči k veteránům nezdařené invaze kubánských exulantů v Zátoce sviní ze 60. let oznámil nové kolo sankcí proti trojici latinskoamerických zemí Venezuele, Kubě a Nikaragui.

Co se týče Venezuely, na stávající sankční seznam přibyla centrální banka, kterou americká vláda považuje za oporu režimu Nicoláse Madura. V Nicaragui sankce dopadly na Bancorp - banku, která podle Washingtonu slouží jako černý fond prezidenta Daniela Ortegy.

V případě Kuby jsou restrikce namířeny proti armádě a zpravodajským službám a rovněž se rozšiřují omezení týkající se cestování a obchodování s tímto ostrovem. Bílý dům nadto od 2. května umožní žaloby proti cizím firmám, které na Kubě využívají americký majetek zkonfiskovaný kubánskými komunisty během revoluce v roce 1959.

Koncem března přistála ve Venezuele dvě ruská letadla s vojáky a výzbrojí. Krok vyvolal napětí mezi Washingtonem a Moskvou, kterou Trump vyzval k okamžitému odchodu, jinak prý nechává "všechny možnosti otevřené". Ministr zahraničí Mike Pompeo hovořil o "nevítané provokaci". Ruská strana nasazení svých vojáků obhajovala s tím, že byli vysláni na základě žádosti venezuelské vlády, a proto tam zůstanou, dokud bude potřeba.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama