Demokraté žádají Muellera o veřejné svědectví. Křiváci, habaďůra, zuří Trump

Demokratičtí předáci v Kongresu Spojených států chtějí, aby zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller před kongresovými výbory co nejdříve vypovídal o rozplétání vlivu Ruska na prezidentské volby v USA. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer to považují za jedinou cestu k obnovení důvěry veřejnosti ve vyšetřování kauzy. Americký prezident Donald Trump mezitím případ označil za největší politickou kachnu.

Robert Mueller (exšéf FBI)
doporučujeme

"Jsme přesvědčeni, že jediný způsob, jak obnovit důvěru veřejnosti v přístup k pátrání zvláštního vyšetřovatele, je to, aby zvláštní vyšetřovatel Mueller sám co nejdříve poskytl veřejné svědectví ve sněmovně a v senátu," uvedli v prohlášení Pelosiová s Schumerem.

Oba demokratičtí lídři kritizují amerického ministra spravedlnosti Williama Barra, že nejdříve místo čtyřsetstránkové Muellerovy zprávy zveřejnil zhutněný závěr o tom, že Trump ani jeho štáb s Moskvou nespolupracoval. Pelosiová se Schumerem se obávají, že Barrův dokument může být neobjektivní. Nelíbí se jim ani tisková konference, kterou Barr před dnešním zveřejněním Muellerovy zprávy svolal.

Trump, který Muellerovu zprávu považuje za očištění svého jména, dnes na twitteru vyšetřování kritizoval. "Největší politická habaďůra všech dob! Zločiny spáchali křiváčtí a nečestní policisté s demokraty," napsal Trump. Poté dodal, že vyšetřování, které běžně označoval za hon na čarodějnice, bylo obtěžováním prezidenta.

V dnešní sérii tweetů prezident přidal odkazy na zprávy médií o tom, že kampaň neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové spolupracovala s Federálním úřadem pro vyšetřování a ministerstvem spravedlnosti na očernění Trumpa. Připomenul i kauzu Clintonové s používáním jejího soukromého e-mailového serveru pro služební účely, když byla ministryní zahraničí.

Ministerstvo spravedlnosti mezitím sdělilo, že Barr chce na tiskové konferenci hovořit mimo jiné o kontaktech svého úřadu s Bílým domem kvůli Muellerově zprávě.

Muellerův dokument dnes nebude zveřejněn zcela bez zásahů. Začerněny v něm budou pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah. Neveřejné budou i výpovědi obviněných lidí před velkou porotou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama