To je můj konec, řekl Trump k Muellerově vyšetřování

Donald Trump považoval jmenování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera před dvěma lety za začátek konce svého působení ve funkci prezidenta USA. Tvrdí to Muellerova zpráva, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti. Krátce po jmenování vyšetřovatele se Trump podle dokumentu pokusil Muellera nové funkce zbavit.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Donald Trump a Melania Trumpová odpovídají na telefonáty veřejnosti
doporučujeme

V okamžiku Muellerova jmenování, 17. května 2017, se podle zprávy Trump právě v Bílém domě radil s tehdejším ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem a dalšími spolupracovníky o výběru nového ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Během schůzky se o Muellerově jmenování dozvěděl nejprve Sessions, který novinku sdělil prezidentovi.

"Prezident se svalil do křesla a řekl: 'Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v prdeli'," uvádí Muellerova zpráva s odvoláním na poznámky jednoho z účastníků schůzky v Oválné pracovně.

Hněv si prezident podle zprávy vylil na ministrovi spravedlnosti. "Jak jsi to mohl dopustit, Jeffe?" řekl podle zprávy Sessionsovi a dodal, že ho ministr zklamal.

Jeff Sessions, který na svou funkci ministra rezignoval loni v listopadu, si podle zprávy vybavil, že mu prezident vyčetl, že jeho úkolem bylo jej "ochraňovat". "To je nejhorší věc, jaká se mi kdy stala," komentoval podle zprávy Trump novinku o Muellerově jmenování.

Ministerstvo spravedlnosti USA dnes zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Mimo jiné se v ní uvádí, že nedospívá k závěru, že se prezident dopustil trestného činu, ale ani ho neospravedlňuje.

Ve zprávě se také píše, že již měsíc po Muellerově jmenování se jej Trump pokusil zbavit. Prezidentův poradce Don McGahn ale odmítl Trumpův příkaz splnit, neboť se obával dalšího "masakru sobotní noci", jak se v amerických dějinách označují události kolem odvolání zvláštního vyšetřovatele aféry Watergate v době úřadování prezident Richarda Nixona.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump pošle 1500 amerických vojáků na Blízký východ

24.05.2019 19:36 Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné.…

Chlípný producent Weinstein dosáhl dohody o odškodnění údajných obětí

24.05.2019 15:05 Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze…

Assange tříští Ameriku. Porušil vlastně zákony?

24.05.2019 10:44 V debatě o nových obviněních australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange hraje…

Vláda bude dražit luxusní auta zabavená zločincům. Za desítky milionů

24.05.2019 10:44 Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama