To je můj konec, řekl Trump k Muellerově vyšetřování

Donald Trump považoval jmenování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera před dvěma lety za začátek konce svého působení ve funkci prezidenta USA. Tvrdí to Muellerova zpráva, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti. Krátce po jmenování vyšetřovatele se Trump podle dokumentu pokusil Muellera nové funkce zbavit.

Donald Trump a Melania Trumpová odpovídají na telefonáty veřejnosti
doporučujeme

V okamžiku Muellerova jmenování, 17. května 2017, se podle zprávy Trump právě v Bílém domě radil s tehdejším ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem a dalšími spolupracovníky o výběru nového ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Během schůzky se o Muellerově jmenování dozvěděl nejprve Sessions, který novinku sdělil prezidentovi.

"Prezident se svalil do křesla a řekl: 'Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v prdeli'," uvádí Muellerova zpráva s odvoláním na poznámky jednoho z účastníků schůzky v Oválné pracovně.

Hněv si prezident podle zprávy vylil na ministrovi spravedlnosti. "Jak jsi to mohl dopustit, Jeffe?" řekl podle zprávy Sessionsovi a dodal, že ho ministr zklamal.

Jeff Sessions, který na svou funkci ministra rezignoval loni v listopadu, si podle zprávy vybavil, že mu prezident vyčetl, že jeho úkolem bylo jej "ochraňovat". "To je nejhorší věc, jaká se mi kdy stala," komentoval podle zprávy Trump novinku o Muellerově jmenování.

Ministerstvo spravedlnosti USA dnes zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Mimo jiné se v ní uvádí, že nedospívá k závěru, že se prezident dopustil trestného činu, ale ani ho neospravedlňuje.

Ve zprávě se také píše, že již měsíc po Muellerově jmenování se jej Trump pokusil zbavit. Prezidentův poradce Don McGahn ale odmítl Trumpův příkaz splnit, neboť se obával dalšího "masakru sobotní noci", jak se v amerických dějinách označují události kolem odvolání zvláštního vyšetřovatele aféry Watergate v době úřadování prezident Richarda Nixona.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama