To je můj konec, řekl Trump k Muellerově vyšetřování

Donald Trump považoval jmenování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera před dvěma lety za začátek konce svého působení ve funkci prezidenta USA. Tvrdí to Muellerova zpráva, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti. Krátce po jmenování vyšetřovatele se Trump podle dokumentu pokusil Muellera nové funkce zbavit.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Donald Trump a Melania Trumpová odpovídají na telefonáty veřejnosti
doporučujeme

V okamžiku Muellerova jmenování, 17. května 2017, se podle zprávy Trump právě v Bílém domě radil s tehdejším ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem a dalšími spolupracovníky o výběru nového ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Během schůzky se o Muellerově jmenování dozvěděl nejprve Sessions, který novinku sdělil prezidentovi.

"Prezident se svalil do křesla a řekl: 'Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v prdeli'," uvádí Muellerova zpráva s odvoláním na poznámky jednoho z účastníků schůzky v Oválné pracovně.

Hněv si prezident podle zprávy vylil na ministrovi spravedlnosti. "Jak jsi to mohl dopustit, Jeffe?" řekl podle zprávy Sessionsovi a dodal, že ho ministr zklamal.

Jeff Sessions, který na svou funkci ministra rezignoval loni v listopadu, si podle zprávy vybavil, že mu prezident vyčetl, že jeho úkolem bylo jej "ochraňovat". "To je nejhorší věc, jaká se mi kdy stala," komentoval podle zprávy Trump novinku o Muellerově jmenování.

Ministerstvo spravedlnosti USA dnes zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Mimo jiné se v ní uvádí, že nedospívá k závěru, že se prezident dopustil trestného činu, ale ani ho neospravedlňuje.

Ve zprávě se také píše, že již měsíc po Muellerově jmenování se jej Trump pokusil zbavit. Prezidentův poradce Don McGahn ale odmítl Trumpův příkaz splnit, neboť se obával dalšího "masakru sobotní noci", jak se v amerických dějinách označují události kolem odvolání zvláštního vyšetřovatele aféry Watergate v době úřadování prezident Richarda Nixona.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasová nerovnost vystupuje na povrch. Pandemie v USA drtí černošské…

26.05.2020 22:29 Aktualizováno NÁZOR – Nový typ koronaviru řádí ve Spojených státech v černošských komunitách, upozorňuje…

Bílý dům: Trump je nespokojený s kroky Číny ohledně Hongkongu

26.05.2020 22:28 Americký prezident Donald Trump si dokáže jen těžko představit, že by Hongkong zůstal světovým…

Ameriku šokoval další případ policejní brutality. Bělošský policista…

26.05.2020 19:06 Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu…

Zoufalství v Brazílii: Téměř 400 000 nakažených, prezident krizi zlehčuje

26.05.2020 11:48 Zatímco oficiální počty nakažených se v Brazílii každým dnem stále více přibližují 400.000 a lékaři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy