V Kanadě se utrhla lavina, zabila trojici horolezců z USA a Rakouska

Lavina v Kanadě podle všeho zabila trojici profesionálních horolezců z USA a Rakouska. Dnes o tom informoval rakouský deník Tiroler Tageszeitung. Kanadské úřady v oblasti provedly letecký průzkum, při kterém zjistily stopy po pádu několika lavin a objevily části horolezeckého vybavení. Pozemní záchrannou operaci není možné uskutečnit, neboť v místě hrozí další utržení sněhové masy.

Přidejte svůj názor

Lavina, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tyrolští horolezci David Lama a Hansjörg Auer chtěli spolu s Američanem Jessem Roskelleyem v kanadské provincii Alberta zlézt Howse Peak, nejvyšší horu pohoří Waputik, které je součástí severoamerických Skalnatých hor. Na vrchol se vydali východní stěnou, kterou kanadská správa parků označuje odlehlou a výjimečně obtížnou cestu. Na trase se střídají ledová pole se skalnatými částmi.

Trojici podle Tiroler Tageszeitung zasypala lavina ve středu, takže kanadské úřady předpokládají, že všichni zahynuli. Na místo se není možné kvůli nebezpečí dalších lavin, silnému vichru a srážkám dostat. Záchranáři uvedli, že tento stav potrvá ještě několik dní.

zdroj: YouTube

Z trojice pohřešovaných platil zejména osmadvacetiletý Lama za výjimečný talent, který patřil v současnosti do absolutní horolezecké špičky. Syn nepálského šerpy a rakouské matky se stal juniorským a později i seniorským mistrem světa v disciplínách lezení na obtížnost a bouldering. V posledních letech se ale věnoval především složitým lezeckým výstupům v horách. Loni se mu podařil ceněný prvovýstup na himálajský štít Luang Ri. Auer proslul především odvážnými výstupy bez jakéhokoliv jištění. Také on v kariéře dosáhl několika prvovýstupů.

Rodinám a pozůstalým v průběhu dneška přicházejí kondolence od členů horolezecké obce i rakouských politiků. Svou soustrast vyjádřili rakouský prezident Alexander Van der Bellen, kancléř Sebastian Kurz či legenda světového lezení Reinhold Messner.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy vzlétnou Boeingy 737 MAX? FAA neví a nic není jisté

23.05.2019 04:14 Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by…

New York nejspíš vydá Kongresu daňová přiznání Trumpa

22.05.2019 21:02 Zákonodárci amerického státu New York dnes schválili zákon, který umožní předat vybraným výborům…

Trump popírá tvrzení Pelosiové, že se snaží něco skrývat

22.05.2019 21:00 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes odmítl slova předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy…

USA mají signály o možném použití chlóru v syrské provincii Idlib

22.05.2019 19:30 Aktualizováno Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. Oznámilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama