V Kanadě se utrhla lavina, zabila trojici horolezců z USA a Rakouska

Lavina v Kanadě podle všeho zabila trojici profesionálních horolezců z USA a Rakouska. Dnes o tom informoval rakouský deník Tiroler Tageszeitung. Kanadské úřady v oblasti provedly letecký průzkum, při kterém zjistily stopy po pádu několika lavin a objevily části horolezeckého vybavení. Pozemní záchrannou operaci není možné uskutečnit, neboť v místě hrozí další utržení sněhové masy.

Přidejte svůj názor

Lavina, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tyrolští horolezci David Lama a Hansjörg Auer chtěli spolu s Američanem Jessem Roskelleyem v kanadské provincii Alberta zlézt Howse Peak, nejvyšší horu pohoří Waputik, které je součástí severoamerických Skalnatých hor. Na vrchol se vydali východní stěnou, kterou kanadská správa parků označuje odlehlou a výjimečně obtížnou cestu. Na trase se střídají ledová pole se skalnatými částmi.

Trojici podle Tiroler Tageszeitung zasypala lavina ve středu, takže kanadské úřady předpokládají, že všichni zahynuli. Na místo se není možné kvůli nebezpečí dalších lavin, silnému vichru a srážkám dostat. Záchranáři uvedli, že tento stav potrvá ještě několik dní.

zdroj: YouTube

Z trojice pohřešovaných platil zejména osmadvacetiletý Lama za výjimečný talent, který patřil v současnosti do absolutní horolezecké špičky. Syn nepálského šerpy a rakouské matky se stal juniorským a později i seniorským mistrem světa v disciplínách lezení na obtížnost a bouldering. V posledních letech se ale věnoval především složitým lezeckým výstupům v horách. Loni se mu podařil ceněný prvovýstup na himálajský štít Luang Ri. Auer proslul především odvážnými výstupy bez jakéhokoliv jištění. Také on v kariéře dosáhl několika prvovýstupů.

Rodinám a pozůstalým v průběhu dneška přicházejí kondolence od členů horolezecké obce i rakouských politiků. Svou soustrast vyjádřili rakouský prezident Alexander Van der Bellen, kancléř Sebastian Kurz či legenda světového lezení Reinhold Messner.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Milwaukee: Zemřelo nejméně pět lidí

27.02.2020 02:18 Při střelbě v sídle pivovaru Molson Coors v americkém Milwaukee ve státě Wisconsin zemřelo nejméně…

Obří výletní loď v Karibiku hledá kvůli strachu z koronaviru přístav

26.02.2020 23:14 Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem,…

Kampaň za Trumpovo znovuzvolení zažalovala deník The New York Times

26.02.2020 23:02 Kampaň za znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zažalovala deník The New York Times …

Brazílie hlásí případ nového koronaviru, první v Latinské Americe

26.02.2020 16:53 Aktualizováno V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama