Záhadný telefonát do Libye: Trump mluvil s Haftarem, Bílý dům to několik dní tajil

Americký prezident Donald Trump telefonicky hovořil s libyjským maršálem Chalífou Haftarem, jenž počátkem dubna zahájil vojenskou ofenzívu proti mezinárodně uznávané vládě v Tripolisu. Nejvyšší americký představitel ocenil Haftarův přínos v boji proti terorismu. S odvoláním na prohlášení Bílého domu o tom dnes informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Chalífa Haftar
doporučujeme

Trump podle svého úřadu s libyjským polním velitelem probral "současné protiteroristické snažení a potřebu dosáhnout míru a stability v Libyi". Hlava amerického státu "ocenila významnou roli polního maršála Haftara v boji proti terorismu a zabezpečení libyjských ropných zásob". Oba prý rovněž "diskutovali o sdílené vizi pro přechod Libye ke stabilnímu a demokratickému politickému systému".

Hovor se podle Bílého domu uskutečnil již v pondělí, přičemž není zřejmé, proč byly informace o něm uveřejněny až dnes. S Haftarem údajně nedávno po telefonu mluvil i prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Haftarova samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) dosud působila na východě a jihu Libye a maršál podporoval odpadlický parlament a vládu sídlící v Benghází. Čtvrtého dubna dal ale LNA příkaz k postupu na Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda. Boje si od té doby vyžádaly životy více než 200 lidí, mezi nimiž bylo 18 civilistů. Zraněno bylo téměř 1000 lidí a z domovů odešlo 25.000 Libyjců. Tripolská vláda ve čtvrtek vydala na Haftara zatykač.

Na mezinárodním poli podporují Haftara zejména Spojené arabské emiráty, Egypt, Rusko a Francie, s níž libyjská centrální vláda v Tripolisu ve čtvrtek na protest přerušila bezpečnostní spolupráci.

Spojené státy se zpočátku k velitelově ofenzivě stavěly odmítavě. Podle informací agentury Reuters se však američtí diplomaté spolu s Ruskem ve čtvrtek rozhodli nepodpořit Británií navrženou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, jež vyzývá k příměří v Libyi a současně označuje Haftara za viníka současné eskalace násilí. Americká administrativa svůj postoj dosud nevysvětlila.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův bezpečnostního poradce Bolton je válečný štváč, prská KLDR

27.05.2019 07:45 Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je válečný štváč a jeho hodnocení, že Severní Korea…

Ve věznici v Brazílii vypukly nepokoje, 15 vězňů zemřelo

27.05.2019 07:40 Ve věznici v brazilském státě Amazonas v neděli při násilnostech zahynulo 15 trestanců. Někteří…

"Maso 2.0"... Jak budou Američané říkat umělému masu?

27.05.2019 04:05 Maso bez porážky, čisté maso, maso 2.0, falešné maso či syntetické maso: termínů pro označení…

Kim označil Bidena za hloupého imbecila. Trump s ním souhlasí

26.05.2019 17:43 Názory severokorejského vůdce Kim Čong-una a prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama