Ozbrojená skupina na hranicích zadržovala migranty. Jsme patrioti, hájí se její šéf

FBI uvedla, že zadržela Larryho Hopkinse, vůdce ozbrojené skupiny, která zastavovala nelegální migranty na mexicko-americké hranice v Novém Mexiku. Podle odpůrců jsou členové skupiny fašisté, Hopkins však tvrdí, že se jedná o patrioty, kteří jen pomáhají hraničním hlídkám. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

USA, ilustrační foto
doporučujeme

Hopkins byl zatčen dva poté, co Demokratická guvernérka Nového Mexika Michelle Lujan Grishamová začala vyšetřovat obvinění od skupiny American Civil Liberties Union (ACLU), podle kterého jeho skupina United Constitutional Patriots (UCP) ilegálně zadržovala migranty.

Podle ACLU je UCP fašistickou skupinou. UCP se sama popisuje jako „skupina patriotů“, která pomáhá americké hraniční hlídce zvládnout rekordní počet rodin lidí ze střední Ameriky, které se pokouší získat azyl.

Videa skupiny ukazují členy skupiny, jak v maskáčích a s puškami zastavují migranty, nutí je si sednout a čekat na agenty pohraniční stráže. UCP měla pomoci pohraniční službě zadržet okolo 5 600 migrantů v posledních dvou měsících.

Podle kritiků skupina porušovala práva migrantů. ACLU ji označila za „fašistickou milici“. Společnost PayPal provozující stejnojmenný platební systém na základě tohoto osočení skupině zrušila účet s tím, že nepodporuje šíření násilí a nenávisti.

Úřad pro cla a ochranu hranic (Bureau of Customs and Border Protection – BCBP) ve svém prohlášení uvedl, že nepodporuje, aby občané prosazovali vymáhání práva vlastními silami. Namísto toho povzbuzuje veřejnost, aby fungovala na hranicích jako její oči a uši.

Jim Benvie, mluvčí UPC, tvrdí, že skupina dělala přesně to a že měla podporu lokální policie i pohraničních hlídky. Podle Benvieho se obvinění, že členové UPC, většinou vojenští veteráni, mířili zbraněmi na migranty, se nezakládá na pravdě. Své pušky prý nosili jen na obranu.

Mluvčí je přesvědčen, že Hopkins bude očištěn. Ačkoliv skupina ztratila některé své zdroje, dle Benvieho online podpora naopak posílila v důsledku toho, co považuje za politicky motivovaný útok Demokratické guvernérky. Od čtvrtka se počet followerů na Facebookové stránce skupiny se více než zdvojnásobil.

Na hranicích Mexika a USA se hromadí velké počty migrantů, převážně rodin s dětmi. Podle expertů je zvýšený počet daný jak politickými a ekonomickými obtížemi ve střední Americe, tak i částečně zpřísněným hraničním dohledem prosazovaným administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, zvláště pak opatřením, které snížilo denní počet lidí, kteří mohou požádat o azyl. Tím se celý proces vyřizování azylu zpomalil a vzrostl počet lidí, nacházejících se v uprchlických táborech a detenčních zařízeních.  

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasová nerovnost vystupuje na povrch. Pandemie v USA drtí černošské…

26.05.2020 22:29 Aktualizováno NÁZOR – Nový typ koronaviru řádí ve Spojených státech v černošských komunitách, upozorňuje…

Bílý dům: Trump je nespokojený s kroky Číny ohledně Hongkongu

26.05.2020 22:28 Americký prezident Donald Trump si dokáže jen těžko představit, že by Hongkong zůstal světovým…

Ameriku šokoval další případ policejní brutality. Bělošský policista…

26.05.2020 19:06 Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu…

Zoufalství v Brazílii: Téměř 400 000 nakažených, prezident krizi zlehčuje

26.05.2020 11:48 Zatímco oficiální počty nakažených se v Brazílii každým dnem stále více přibližují 400.000 a lékaři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy