Prezidentem USA chce být bývalý voják Moulton, rebel mezi demokraty

Řady uchazečů o úřad prezidenta Spojených států dnes rozšířil člen Sněmovny reprezentantů Seth Moulton. Čtyřicetiletý veterán války v Iráku se stal jedním z téměř dvaceti demokratů, kteří chtějí po volbách v roce 2020 nahradit ve funkci republikána Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters.

Seth Moulton
doporučujeme

Moulton je v Demokratické straně považován za rebela. Když demokraté po loňských parlamentních volbách získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, byl jedním z těch kongresmanů, kteří se snažili zabránit tomu, aby v čele sněmovny opět usedla Nancy Pelosiová.

"Desítky let rozdělení a korupce rozbily naši demokracii a okradly Američany o jejich hlas," uvedl Moulton ve videu, ve kterém oznámil záměr ucházet se o nominaci do souboje s republikánským kandidátem na prezidenta. "Zatímco naše země postupuje kupředu, Washington zůstal ukotven v minulosti," dodal.

Za jednu ze svých priorit Moulton označil boj se změnami klimatu a podporu hospodářského růstu pomocí udržitelných pracovních míst a pokročilých technologií. Prosadit chce také regulaci střelných zbraní.

Moulton v letech 2001 až 2008 sloužil v americkém námořnictvu. V jeho řadách působil ve válce v Iráku. Od roku 2015 je kongresmanem.

Čtyřicetiletý politik je už devatenáctým uchazečem o demokratickou nominaci do prezidentského klání. Podle agentury Reuters je ale na celonárodní úrovni jednou z méně známých tváří. Kromě něho jsou mezi kandidáty ještě dva další bývalí vojáci Pete Buttigieg a Tulsi Gabbardová.

Podle průzkumů má zatím největší šanci získat demokratickou nominaci nezávislý senátor Bernie Sanders, následovaný senátorkami Elizabeth Warrenovou a Kamalou Harrisovou. Největší podporu voličů má ovšem bývalý viceprezident Joe Biden, který ale záměr kandidovat zatím oficiálně neoznámil. Podle několika amerických listů by tak mohl učinit tento týden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama