Rebelie v Bílém domě? Trump popírá spekulace, že ho podřízení odmítají poslouchat

Americký prezident Donald Trump dnes popřel, že by jeho podřízení odmítali poslouchat jeho příkazy. Reagoval tak na dotazy, které se týkaly pasáže ze zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera zveřejněné ve čtvrtek. V ní stojí, že snahy prezidenta ovlivnit Muellerovo vyšetřování byly většinou neúspěšné, ovšem jen díky neochotě jeho spolupracovníků plnit jeho sporná nařízení.

Donald Trump
doporučujeme

"Nikdo neodmítá uposlechnout mé příkazy," reagoval Trump na dotazy novinářů během tradičního velikonočního koulení vajec v Bílém domě.

Více než čtyřsetstránková Muellerova zpráva naznačuje, že právě neochota podřízených uposlechnout jeho kontroverzní příkazy pomohla ochránit prezidenta před porušením zákona.

Jako příklad zpráva uvádí chování poradce Dona McGahna, kterého Trump pověřil, aby zvláštního vyšetřovatele Muellera zbavil funkce. McGahn příkaz odmítl splnit, neboť se obával dalšího "masakru sobotní noci", jak se v amerických dějinách označují události kolem odvolání zvláštního vyšetřovatele aféry Watergate v době úřadování prezident Richarda Nixona.

Mueller ve své zprávě po téměř dvouletém vyšetřování uvedl, že nenalezl důkaz, že by Trumpova kampaň koordinovala před volbami v roce 2016 svůj postup s Rusy. Zpráva nicméně uvádí, že se podařilo "identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu".

V závěrech zprávy se uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti. "A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje," píše se v textu.

Na otázku, zda má obavy, že by na něj mohla být podána ústavní žaloba, takzvaný impeachment, dnes Trump řekl, že "ani trochu".

Že by měl být proces impeachmentu zahájen, je přesvědčena například jedna z předních demokratických uchazeček o nominaci do nadcházejícího prezidentského klání, senátorka Elizabeth Warrenová. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ale dnes uvedla, že názory členů Demokratické strany na to, jak po zveřejnění Muellerovy zprávy postupovat, se různí.

Sám Trump dnes na twitteru vyjádřil pochybnosti, že by jej mohli demokraté pomocí impeachmentu sesadit.

"Nespáchal jsem žádné zločiny (žádná tajná dohoda, žádné bránění průchodu spravedlnosti), tak mě nemůžete pohnat před soud. Byli to demokraté, kteří spáchali zločiny, ne váš republikánský prezident!" napsal Trump.

"Situace se v honu na čarodějnice obrací," dodal. Vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016 Trump označil za hon na čarodějnice opakovaně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama