Exprezident Lula dostal mírnější trest, mohl by si ho odpykat ve zvláštním režimu

Brazilský soud v úterý zmírnil trest pro někdejšího prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva, který byl shledán vinným z korupce. Místo původních 12 let a jednoho měsíce si má za mřížemi odsedět osm let a deset měsíců. Informovala o tom agentura AP, podle níž rozhodnutí by mohlo letos vést k přesunu třiasedmdesátiletého politika do domácí vazby.

Luiz Inácio Lula da Silva
doporučujeme

Lula da Silva, který stál v čele země v letech 2003 až 2010, je mnohými považován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii Brazílie. Do vězení nastoupil loni v dubnu. Obvinění z korupce ale odmítá s tím, že byla politicky motivovaná. Obhájci exprezidenta požadovali úplné zrušení rozsudku nebo zmírnění trestu.

Podle brazilských zákonů mohou vězni po odpykání alespoň jedné šestiny uloženého trestu požádat o to, aby jeho zbytek vykonávali v domácím vězení nebo ve zvláštním režimu, kdy se přes den pohybují na svobodě, ale na noc se musí vrátit do vězeňského zařízení.

Lula da Silva by tak o změnu vazebního režimu mohl žádat už letos v září, kdy by ve vazbě měl strávit šestinu nově zmírněného trestu.

Zda bude exprezident částečně propuštěn bude záviset také na tom, jak dopadne jeho odvolání v dalším soudním řízení, připomněla agentura Reuters. V jiné korupční kauze byl totiž Lula odsouzen ke 12 letům a 11 měsícům vězení. V případě, že soud tento verdikt potvrdí, pokus o změnu vazebního režimu zřejmě krachne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na výsadkové lodi U.S.S. Bonhomme Richard vypukl požár

12.07.2020 23:37 Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 21:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Trump si poprvé veřejně nandal roušku, podle Bidena ale pozdě

12.07.2020 20:59 Joe Biden, vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, dnes šéfa Bílého…

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy