Američan chtěl zapálit katedrálu svatého Patrika na Manhattanu a utéct do Říma

Americký učitel, který chtěl minulý týden vejít do katedrály svatého Patrika na Manhattanu se dvěma nádobami s benzinem, tekutým podpalovačem a plynovými zapalovači, si rovněž zamluvil hotel vzdálený jen 20 minut od Vatikánu. S odvoláním na newyorskou prokuraturu o tom dnes informovala agentura AP. Policie už dříve uvedla, že si Marc Lamparello na den po činu zarezervoval let do Říma.

Pohled na jih Manhattanu (foceno z Empire State Buildingu), New York, USA
doporučujeme

Státní zástupce David Stuart během dnešního krátkého soudního slyšení uvedl, že Lamparello "plánoval zapálit katedrálu svatého Patrika", když byl minulý týden zadržen. Podle všeho tento čin "delší dobu plánoval". Zadržený muž je teď v nemocnici, soudce nařídil, aby podstoupil psychiatrické vyšetření.

Incident v New Yorku se odehrál jen dva dny poté, co v pondělí rozsáhlý požár způsobil velké škody v pařížské katedrále Notre-Dame.

Jestliže bude Lamparello usvědčen z pokusu o žhářství a obecného ohrožení z nedbalosti, hrozí mu podle prokuratury až 15 let vězení.

Zástupci newyorské policie už dříve informovali, že 37letý muž u katedrály zastavil s minidodávkou, prošel se okolo a pak se před osmou hodinou večer místního času vrátil k autu. Vyndal z něho nádoby s benzinem a podpalovač. Když vešel do katedrály, zastavil ho člen ostrahy, zeptal se ho, kam jde a informoval ho, že s takovými věcmi do kostela nesmí. V tom okamžiku se trochu benzinu vylilo na podlahu.

Člen ostrahy zavolal policisty z protiteroristického oddělení, kteří byli venku. Ti muže zadrželi a vyslechli. "Tvrdil, že katedrálou procházel, aby se dostal na Madison Avenue, protože mu v autě došel benzin," řekl John Miller z newyorské policie. "Prohlédli jsme si vozidlo a ukázalo se, že mu benzin nedošel," dodal. Pak policisté muže zatkli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama