Joe Biden jde potřetí do boje o Bílý dům, Trump už se do něj naváží

Bývalý americký viceprezident Joe Biden dnes po několika měsících příprav vstoupil do boje o nominaci Demokratické strany na prezidentský úřad.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA
doporučujeme

Ve videu na sociálních sítích vyzval spoluobčany, aby se spolu s ním pokusili zabránit prezidentu Donaldu Trumpovi zahájit druhý mandát. "Jsme v bitvě za duši tohoto národa," řekl v dramatickém prohlášení.

zdroj: YouTube

Biden se podle dřívějších průzkumů nejspíš zařadí do čela už zhruba dvacetičlenného sboru demokratických kandidátů, kteří se v příštím roce chtějí Trumpovi postavit. "Dáme-li Donaldu Trumpovi osm let v Bílém domě, navždy zásadně změní charakter tohoto národa," řekl americký politik v tříapůlminutovém videu. Podle agentury AP jeho prohlášení uzavírá úvodní chaotickou kapitolu výběru kandidátů, i když několik méně známých osobností se může ještě k uchazečům o nejvyšší úřad připojit.

Podle amerických médií může Biden ve svém úsilí narazit na řadu problémů. Mnozí demokratičtí voliči si kladou otázku, zda není v šestasedmdesáti letech na nejvyšší státní post příliš starý a zda strana nepotřebuje nové tváře. Jiní jsou přesvědčeni, že neuspěje jeho centristická politika v situaci, kdy útočná Trumpova rétorika zradikalizovala demokratickou opozici a zatlačila ji doleva. Socialista Bernie Sanders, který ve straně symbolizuje radikální proud, v průzkumech nicméně Bidenovi ustupuje.

Bidenova kandidatura může ukázat, zda američtí demokraté stojí o umírněného politika schopného oslovit Trumpovu voličskou základnu, nebo o kandidáta typu Sanderse či senátorek Kamaly Harrisové a Elizabeth Warrenové, který dokáže těžit z radikálních nálad lidí znechucených nynější politikou Bílého domu.

Biden podle kritiků staví svou prestiž na minulosti, v nejvyšší politice USA se pohybuje čtyři desetiletí a osm let byl za vlády prezidenta Baracka Obamy jako viceprezident mužem číslo dvě. Biden přitom patří k nejtvrdším Trumpovým kritikům. Loni například prohlásil, že kdyby se s Trumpem setkal ve škole, "vymlátil by z něj duši". Prezident kontroval slovy, že "Biden by šel rychle a s řevem k zemi".

Jízlivý komentář si Trump podle AP neodpustil ani dnes. "Vítej v souboji, ospalý Joe. Jenom doufám, že máš rozumové schopnosti, o kterých se dlouho pochybuje, abys mohl vést úspěšnou kampaň v primárkách. Bude to hnusný - budeš čelit lidem, kteří v pravdě zastávají různé velice chorobné a vyšinuté nápady. Ale pokud to zvládneš, tak se uvidíme na startovací čáře!" napsal Trump.

Obamova mluvčí Katie Hillová uvedla, že někdejší demokratický prezident si Bidenova dnešního kroku váží a že rozhodnutí vybrat si ho jako viceprezidenta považuje za jedno z nejlepších, které kdy učinil. Obama sice Bidena nepodpořil a ani se nepředpokládá, že by během primárek některého z kandidátů upřednostnil, ale už sám fakt, že toto prohlášení učinil, má zvláštní význam, poznamenala agentura AP. Hillová mimo jiné sdělila, že Obama si u Bidena během kampaní i během prezidentování cenil jeho znalosti a úsudku.

Za Bidena se mezitím postavili demokratičtí senátoři ze států Delaware a Pensylvánie. Oba sousedské státy jsou považovány za Bidenovy domovské, neboť v Pensylvánii se narodil a prožil dětství, v Delaware, které později zastupoval v Senátu, pak dospěl.

Biden usiloval o nejvyšší post už dvakrát, v letech 1988 a 2008. Poprvé ustoupil z boje po obviněních z plagiátorství, v roce 2008 zaostal za soupeři Hillary Clintonovou a Barackem Obamou.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Assange tříští Ameriku. Porušil vlastně zákony?

24.05.2019 10:44 V debatě o nových obviněních australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange hraje…

Vláda bude dražit luxusní auta zabavená zločincům. Za desítky milionů

24.05.2019 10:44 Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a…

Zemětřesení v Americe: Kryje vláda brutální smrt dětí v táborech?

24.05.2019 10:37 Aktualizováno 10letá holčička zemřela minulý rok, zatímco byla zadržována federálními úřady. Ty to zveřejnily až…

Facebook zavede příští rok vlastní kryptoměnu

24.05.2019 10:07 Provozovatel sociální sítě Facebook dokončuje plány na vytvoření vlastní kryptoměny. Do prvního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama