Mučení vězňů je v Mexiku běžné, vláda to chce změnit

Mexiko dnes slíbilo, že se zasadí o to, aby příslušníci armády a policie přestali mučit zadržené osoby, informovala agentura Reuters. Podle expertů z OSN a neziskových organizací je mučení v Mexiku velice rozšířené a ti, kteří se ho dopouští, obvykle uniknou trestu. Mexiko je signatářem mezinárodní úmluvy zakazující mučení, jejíž dodržování tímto středoamerickým státem dnes a v pátek hodnotí Výbor OSN proti mučení, ve kterém zasedá deset nezávislých expertů.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zástupci neziskových organizací výboru sdělili, že mexičtí policisté, vojáci a vězeňští dozorci systematicky a beztrestně mučí a znásilňují zadržené osoby. Mezi používané metody patří dušení, elektrické šoky a sexuální násilí, uvedlo 120 organizací ve společném prohlášení. Průzkum z 300 mexických věznic ukázal, že v roce 2016 se s násilným chováním policie a armády setkalo 75 procent zadržených.

Z 8335 zahájených vyšetřování přitom obžaloval federální státní zástupce jen 17 lidí. Podle vyjádření zástupců mexické vlády se federální prokuratura od letošního ledna již nezodpovídá prezidentovi, a proto bude její jednání více nezávislé. "Stále je před námi kus cesty k vymýcení mučení a dalšího nehumánního zacházení," řekl zástupce mexického ministerstva zahraničí.

Členové výboru požadují zřízení nezávislé forenzní instituce, která by jednotlivé případy prošetřovala namísto doktorů ze státního zastupitelství. Právě na základě špatně napsaných lékařských zpráv je většina případů odložena, jelikož o mučení chybí důkazy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama