USA nezaplatily KLDR za Warmbiera, tvrdí Trump. Na Obamu vytáhl starou kauzu

Spojené státy Severní Koreji v kauze zesnulého amerického studenta Otty Warmbiera nevyplatily žádné peníze. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. V amerických médiích se ve čtvrtek objevily zprávy, že KLDR vystavila Washingtonu za zdravotní péči o Warmbiera účet na dva miliony dolarů (46 milionů korun). Američané se prý zavázali částku proplatit.

Otto Warmbier
doporučujeme

"Severní Koreji za Ottu Warmbiera nebyly vyplaceny žádné peníze, žádné dva miliony dolarů, nic jiného. Nejsme Obamova vláda, která zaplatila 1,8 miliardy dolarů za čtyři rukojmí nebo propustila za zrádce seržanta Bergdahla pět teroristů, kteří se brzy vrátili do boje!" napsal prezident.

Trump odkazoval na případ z roku 2016, kdy vláda Baracka Obamy vrátila Teheránu 1,7 miliardy dolarů, údajně za starší neuskutečněný zbrojní kontrakt. Protože se to stalo v době, kdy byli propuštěni čtyři Američané zadržování v Íránu, označovali kritici vyplacenou částku za výkupné.

V roce 2014 vyměnil Washington pětici vězňů z amerického Guantánama za vojáka Boweho Bergdahla, kterého věznil Tálibán. Bergdahla, který během svého nasazení v Afghánistánu dezertoval, Trump už v předvolební kampani v roce 2016 označil za "zrádce, který by si zasloužil popravit".

Warmbier byl v Severní Koreji v březnu 2016 odsouzen k 15 letům těžkých prací za protistátní činnost, jíž byla krádež propagačního plakátu z hotelu, kde bydlel. Do vlasti se vrátil po 17 měsících, v té době byl už rok v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. Krátce po převozu do USA zemřel, bylo mu 22 let. KLDR popřela americké obvinění, že Warmbier byl mučen.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama