USA nezaplatily KLDR za Warmbiera, tvrdí Trump. Na Obamu vytáhl starou kauzu

Spojené státy Severní Koreji v kauze zesnulého amerického studenta Otty Warmbiera nevyplatily žádné peníze. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. V amerických médiích se ve čtvrtek objevily zprávy, že KLDR vystavila Washingtonu za zdravotní péči o Warmbiera účet na dva miliony dolarů (46 milionů korun). Američané se prý zavázali částku proplatit.

Přidejte svůj názor

Otto Warmbier
doporučujeme

"Severní Koreji za Ottu Warmbiera nebyly vyplaceny žádné peníze, žádné dva miliony dolarů, nic jiného. Nejsme Obamova vláda, která zaplatila 1,8 miliardy dolarů za čtyři rukojmí nebo propustila za zrádce seržanta Bergdahla pět teroristů, kteří se brzy vrátili do boje!" napsal prezident.

Trump odkazoval na případ z roku 2016, kdy vláda Baracka Obamy vrátila Teheránu 1,7 miliardy dolarů, údajně za starší neuskutečněný zbrojní kontrakt. Protože se to stalo v době, kdy byli propuštěni čtyři Američané zadržování v Íránu, označovali kritici vyplacenou částku za výkupné.

V roce 2014 vyměnil Washington pětici vězňů z amerického Guantánama za vojáka Boweho Bergdahla, kterého věznil Tálibán. Bergdahla, který během svého nasazení v Afghánistánu dezertoval, Trump už v předvolební kampani v roce 2016 označil za "zrádce, který by si zasloužil popravit".

Warmbier byl v Severní Koreji v březnu 2016 odsouzen k 15 letům těžkých prací za protistátní činnost, jíž byla krádež propagačního plakátu z hotelu, kde bydlel. Do vlasti se vrátil po 17 měsících, v té době byl už rok v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. Krátce po převozu do USA zemřel, bylo mu 22 let. KLDR popřela americké obvinění, že Warmbier byl mučen.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena přežila sama 17 dní v divočině na Havaji

26.05.2019 09:32 Záchranáři na Havaji našli pětatřicetiletou ženu, která se 8. května ztratila v místní přírodní…

Jsou mezi uprchlíky muslimští teroristé? Studie zjistila pravdu

26.05.2019 09:09 Když Donald Trump obhajoval svůj dekret zakazující lidem z několika převážně muslimských zemí…

Studená válka s Čínou? Politolog varuje před katastrofálními důsledky

26.05.2019 00:01 Mnoho z nás čeká na nový "Sputnik", moment, kdy výzva Číny přiměje Spojené státy sjednotit se,…

Hledaný muž slíbil, že se vzdá policii za 15 000 liků na facebooku. Pak…

25.05.2019 19:36 Policie v americkém státě Connecticut se dohodla s jistým Josem Simmsem, po kterém zatím neúspěšně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama