Střelec z kalifornské synagogy jednal sám, policie zkoumá záhadný vzkaz

Policejní vyšetřovatelé se domnívají, že muž, který v sobotu v synagoze v kalifornském městě Poway poblíž San Diega zabil ženu a další tři lidi zranil, jednal sám a nebyl součástí žádné organizované skupiny. Devatenáctiletý John Earnest, podezřelý z vraždy a z trojnásobného pokusu o vraždu, je nyní ve vazbě. Vyšetřovatelé z FBI dnes oznámili, že varování o útoku dostali pět minut před činem, nestihli ale zasáhnout.

Střelba v synagoze u San Diega
doporučujeme

Čtyři lidé byli po střelbě převezeni do nemocnice. Šedesátiletá Lori Kayeová, která patřila před třemi desetiletími k zakladatelům místní židovské náboženské obce, zraněním podlehla. Další tři zranění - rabín, osmiletá dívka a její strýc - už byli z nemocnice propuštěni.

S rabínem Yisroelem Goldsteinem hovořil americký prezident Donald Trump, aby ho i další oběti podpořil. "Skvělý člověk. Přišel nejméně o jeden prst a jediné, o co se zajímal, je pomoc ostatním. Opravdu výjimečné!" napsal dnes Trump na twitteru. Rabín má zraněné obě ruce, jeden z prstů lékaři zachránit nedokázali.

Zástupci vyšetřovatelů dnes novinářům oznámili, že zhruba pět minut před útokem dostali prostřednictvím sociálních sítí a telefonátu anonymní varování. O osobě útočníka ani místě útoku se ale žádné podrobnosti nedozvěděli, a tak nebylo možné střelbě zabránit.

Osoba stejného jména jako pravděpodobný střelec krátce před útokem umístila na internetu protižidovský vzkaz. Podle agentury AP v něm mimo jiné tvrdí, že útok pomohl naplánovat a financovat známý youtuber. Podle Gorea nyní úřady zkoumají zprávy na sociálních sítích a zločin vyšetřují jako možný útok z nenávisti.

Ve vzkazu autor píše, že se inspiroval teroristickým útokem na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, kde australský pravicový extremista zabil 50 lidí. Napsal také, že inspirací byl i loňský útok v synagoze v Pittsburghu.

Na střelce, který se pak snažil z místa ujet, vypálil člen pohraniční stráže, jenž byl v tu dobu mimo službu, ale nezasáhl ho. Zadržel ho pak jiný policista, kterému se vzdal. Policie v neděli v rámci pátrání po důkazech a motivu prohledala dům podezřelého.

Goldstein o pohraničníkovi uvedl, že teprve nedávno objevil své kořeny a začal synagogu navštěvovat. Rabín po propuštění z nemocnice novinářům řekl, že ho hned na prvním setkání v synagoze požádal, aby chodil vždy ozbrojený, neboť doba je zlá.

Jako první ale střelce, kterému se podle portálu BuzzFeed zasekla zbraň, začal pronásledovat bývalý voják. Na něj pak pohraničník zavolal, aby mu uvolnil cestu, aby mohl střílet. Útočníka, který ujel autem, ale nezasáhl.

Prezident Trump po útoku vyjádřil dotčeným upřímnou účast a slíbil, že věc bude objasněna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama