Kanada bojuje s jarními záplavami: 10 tisíc lidí evakuováno, auto se seniorkou strhl proud

Více než 10.000 lidí na východě Kanady se muselo v posledních dnech evakuovat kvůli jarním záplavám, které překonaly rekordní úroveň povodní z roku 2017. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Ty varovaly, že vody budou opadat "velice pomalu".

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta
doporučujeme

Ve městě Sainte-Marthe-sur-le-Lac, ležícím západně od Montrealu, odkud o víkendu bylo naléhavě evakuováno více než 6.000 lidí kvůli protržení přírodní hráze, "se situace stabilizuje", uvedla ministryně veřejné bezpečnosti v provincii Quebec Geneviève Guilbaultová. "Úroveň vod klesla a doufáme v uchránění oblasti," uvedla.

Z nejvíce postižených oblastí provincií Quebec, Ontario a Nový Brunšvik bylo podle ministra od začátku povodní evakuováno více než 9.500 lidí. To je dvojnásobek oproti roku 2017, kdy se záplavy označovaly za největší za půl století. Na podporu civilních úřadů bylo v třech provinciích nasazeno několik tisíc vojáků.

"Hladina vod v Quebeku bude patrně klesat velmi pomalu. Je důležité si to uvědomit a být na to připraven," varovala ministryně a vybídla postižené k trpělivosti.

zdroj: YouTube

Povodně si dosud vyžádaly jedinou oběť, sedmdesátnici, jejíž auto strhl rozvodněný proud vody přes silnici u města Pontiac u Ottawy, poznamenala agentura AFP.

Postiženo je však mnoho domácích zvířat. "Zemřou utopením, podchlazením, anebo budou mít podlomené zdraví. Je to neuvěřitelný stres, je třeba mít pořádné srdce," řekl AFP Eric Dussault, který v Sainte-Marthe-sur-le-Lac koordinuje záchranu zvířat, uvězněných povodněmi. Až dosud se jich podařilo zachránit asi čtyři desítky, včetně tuctu koček, které dobrovolníci na kanoích se souhlasem majitele vyzvedli z opuštěného domu.

Kanadský premiér Justin Trudeau usoudil, že velké a opakované záplavy zavazují vládu urychlit boj proti klimatickým změnám.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký obrat v americké politice? Trump není žádnou odchylkou, varuje…

13.11.2019 00:01 NÁZOR – Nikdo, kdo četl knihu profesora Colina Duecka „Železný věk: O konzervativním nacionalismu“,…

Trump si opět podal EU kvůli obchodní politice

12.11.2019 21:47 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v…

Bolivijský exprezident Morales dorazil do mexického azylu. Mluvil o puči

12.11.2019 21:39 Aktualizováno Bývalý bolivijský prezident Evo Morales dnes přiletěl do Mexika, které mu udělilo azyl. Na letišti,…

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama