Kanada bojuje s jarními záplavami: 10 tisíc lidí evakuováno, auto se seniorkou strhl proud

Více než 10.000 lidí na východě Kanady se muselo v posledních dnech evakuovat kvůli jarním záplavám, které překonaly rekordní úroveň povodní z roku 2017. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Ty varovaly, že vody budou opadat "velice pomalu".

Zaplavená auta
doporučujeme

Ve městě Sainte-Marthe-sur-le-Lac, ležícím západně od Montrealu, odkud o víkendu bylo naléhavě evakuováno více než 6.000 lidí kvůli protržení přírodní hráze, "se situace stabilizuje", uvedla ministryně veřejné bezpečnosti v provincii Quebec Geneviève Guilbaultová. "Úroveň vod klesla a doufáme v uchránění oblasti," uvedla.

Z nejvíce postižených oblastí provincií Quebec, Ontario a Nový Brunšvik bylo podle ministra od začátku povodní evakuováno více než 9.500 lidí. To je dvojnásobek oproti roku 2017, kdy se záplavy označovaly za největší za půl století. Na podporu civilních úřadů bylo v třech provinciích nasazeno několik tisíc vojáků.

"Hladina vod v Quebeku bude patrně klesat velmi pomalu. Je důležité si to uvědomit a být na to připraven," varovala ministryně a vybídla postižené k trpělivosti.

zdroj: YouTube

Povodně si dosud vyžádaly jedinou oběť, sedmdesátnici, jejíž auto strhl rozvodněný proud vody přes silnici u města Pontiac u Ottawy, poznamenala agentura AFP.

Postiženo je však mnoho domácích zvířat. "Zemřou utopením, podchlazením, anebo budou mít podlomené zdraví. Je to neuvěřitelný stres, je třeba mít pořádné srdce," řekl AFP Eric Dussault, který v Sainte-Marthe-sur-le-Lac koordinuje záchranu zvířat, uvězněných povodněmi. Až dosud se jich podařilo zachránit asi čtyři desítky, včetně tuctu koček, které dobrovolníci na kanoích se souhlasem majitele vyzvedli z opuštěného domu.

Kanadský premiér Justin Trudeau usoudil, že velké a opakované záplavy zavazují vládu urychlit boj proti klimatickým změnám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama