Kanada bojuje s jarními záplavami: 10 tisíc lidí evakuováno, auto se seniorkou strhl proud

Více než 10.000 lidí na východě Kanady se muselo v posledních dnech evakuovat kvůli jarním záplavám, které překonaly rekordní úroveň povodní z roku 2017. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Ty varovaly, že vody budou opadat "velice pomalu".

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta
doporučujeme

Ve městě Sainte-Marthe-sur-le-Lac, ležícím západně od Montrealu, odkud o víkendu bylo naléhavě evakuováno více než 6.000 lidí kvůli protržení přírodní hráze, "se situace stabilizuje", uvedla ministryně veřejné bezpečnosti v provincii Quebec Geneviève Guilbaultová. "Úroveň vod klesla a doufáme v uchránění oblasti," uvedla.

Z nejvíce postižených oblastí provincií Quebec, Ontario a Nový Brunšvik bylo podle ministra od začátku povodní evakuováno více než 9.500 lidí. To je dvojnásobek oproti roku 2017, kdy se záplavy označovaly za největší za půl století. Na podporu civilních úřadů bylo v třech provinciích nasazeno několik tisíc vojáků.

"Hladina vod v Quebeku bude patrně klesat velmi pomalu. Je důležité si to uvědomit a být na to připraven," varovala ministryně a vybídla postižené k trpělivosti.

zdroj: YouTube

Povodně si dosud vyžádaly jedinou oběť, sedmdesátnici, jejíž auto strhl rozvodněný proud vody přes silnici u města Pontiac u Ottawy, poznamenala agentura AFP.

Postiženo je však mnoho domácích zvířat. "Zemřou utopením, podchlazením, anebo budou mít podlomené zdraví. Je to neuvěřitelný stres, je třeba mít pořádné srdce," řekl AFP Eric Dussault, který v Sainte-Marthe-sur-le-Lac koordinuje záchranu zvířat, uvězněných povodněmi. Až dosud se jich podařilo zachránit asi čtyři desítky, včetně tuctu koček, které dobrovolníci na kanoích se souhlasem majitele vyzvedli z opuštěného domu.

Kanadský premiér Justin Trudeau usoudil, že velké a opakované záplavy zavazují vládu urychlit boj proti klimatickým změnám.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Falcon 9 odstartoval. Přinese světu vysokorychlostní internet

24.05.2019 09:27 Z Mysu Canaveral na Floridě se dnes uskutečnil odložený start rakety Falcon 9 americké soukromé…

Zřícení DC-10 v Chicagu: 40 let od tragického pádu American Airlines 191,…

24.05.2019 08:32 Před 40 lety, 25. května 1979, se v Chicagu krátce po startu zřítilo americké letadlo DC-10. Při…

Trump označil Huawei za velmi nebezpečnou firmu

24.05.2019 05:40 Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou.

Válka s Íránem? Trump je jen papírový tygr, míní historik

24.05.2019 00:01 Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton v roce 2007 vydal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama