Guaidó vyzval armádu ke svržení Madura: Rozhodující fáze převzetí moci začala +VIDEO

ůdce venezuelské opozice Juan Guaidó dnes vyzval armádu a lid ke svržení vlády prezidenta Nicoláse Madura, přičemž prohlásil, že má podporu mnoha vojáků. Jeden z ministrů Madurovy vlády krátce poté tvrdil, že vládní jednotky potlačují "menší skupinu vojáků-zrádců" v posádce na okraji Caracasu. Právě tam byl podle opozičních médií i Guaidó, který za několik hodin odjel. Ministr obrany Vladimir Padrino řekl, že celá armáda stojí za Madurem. Jeden voják věrný Madurovi byl podle něj zraněn při střelbě.

Guaidó, Juan
doporučujeme

Guaidó dnes oznámil, že začala závěrečná fáze svržení Madurovy vlády. Uvedl to na videu, obklopen několika vojáky a po boku s opozičním lídrem Leopoldem Lópezem, který je už dva roky v domácím vězení. Nyní je ale už López na svobodě, podle několika zdrojů díky vojákům loajálním Guaidóovi.

Video bylo natočeno dnes ráno na vojenské letecké základně Franciska Mirandy, nazývané též La Carlota, na okraji Caracasu. Základna leží ve stejné čtvrti, z níž venezuelský ministr komunikací Jorge Rodríguez dnes hlásil potlačování menší skupiny zrádců režimu. Opoziční televize TV Venezuela posléze zveřejnila video z okolí letecké základny, na němž byly vidět skupiny lidí a vojáků a kouř.

Podle Reuters se několik mužů v uniformách, kteří doprovázeli Guaidóa, zúčastnilo před základnou přestřelky s vojáky podporujícími Madura. Tři hodiny po Guaidóově oznámení u základny nebyla patrná žádná vojenská aktivita a nejsou ani zprávy o zraněných z předchozí přestřelky.

Podle Reuters se ke Guaidóvi a jeho vojenskému doprovodu připojilo u základny několik set civilistů a bezpečnostní složky na ně střílely slzný plyn.

Ministr obrany Padrino řekl, že odmítá "toto pučistické hnutí, jehož cílem je rozpoutat násilí". Dodal, že armáda "nadále rozhodně brání ústavu a legitimní úřady" a že všechny vojenské jednotky v celé zemi "se hlásí jako normálně" ve svých kasárnách a základnách.

V pozdějším televizním vystoupení ohlásil, že jeden voják věrný Madurovi byl zraněn střelbou u základny La Carlota. Pučisté jsou podle něj právě poráženi a většina se jich z ulic stáhla. Dnešní události označil za nevýznamné. Armáda podle něj "tuto novou agresi" opozice vedené Spojenými státy odmítá. O protistraně hovořil jako o "divoké opozici, která nemá smysl pro vlastenectví".

"Rozhodující fáze převzetí moci začala dnes. Armáda je na straně lidu a na straně ústavy," říká Guaidó na videu natočeném den před velkou demonstrací, kterou už dříve svolal na 1. května. Ta má být podle něj i podle některých analytiků rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.

"Jako prezident Venezuely a legitimní šéf ozbrojených sil vyzývám všechny vojáky, aby nás podpořili v souladu s ústavou v tomto nenásilném boji," uvedl na videu Guaidó, který se letos v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci neuznali nový Madurův mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidó po Lópezově boku také uvedl, že má podporu mnoha vojáků. Ministr zahraničí Jorge Arreaza ale tvrdil, že Guaidóa podporuje asi 30 vojáků.

Státní poskytovatel internetových služeb společnost CANTV dnes omezila přístup ke službám YouTube a Google. Po určitou dobu byly problémy s připojením k sítím Twitter a Facebook.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama