Puč ve Venezuele? Trumpův podporovatel chtěl pomocí žoldáků svrhnout Madurovu vládu

Erik Prince, zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater a prominentní podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa, přišel s plánem na svržení venezuelského socialistického prezidenta Nicoláse Madura. S odvoláním na své zdroje to tvrdí agentura Reuters.

Maduro, Nicolas

Během posledních měsíců včetně dubna měl Prince hledal investory a politické podporovatele mezi vlivnými Trumpovými podporovateli a bohatými exulanty z Venezuely v Evropě a USA pro svůj plán svržení kontroverzního venezuelského prezidenta. Jeho pán počítal s najmutím 4 000 až 5 000 žoldáků z Kolumbie a jiných zemí Latinské Ameriky, kteří by pomohli dosadit k moci opozičního lídra Juana Guaidóa.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Garrett Marquis odmítl odpovědět Reuters na jejich dotazy. Podle zdrojů obeznámených s myšlením současné Trumpovy administrativy by s tím Bílý dům nesouhlasil.

Američtí a venezuelští bezpečnostní experti sdělili Reuters, že plán považují za politicky fantasmagorický a potenciálně nebezpečný, protože by mohl vést k občanské válce. Podle jednoho venezuelského exulanta blízkého venezuelské opozici by nicméně zapojení žoldáků mohlo pomoci zachovat bezpečnost v zemi, pokud by Madurova vláda padla.

Lital Leshemová, ředitelka vztahů s investory v Frontier Resource Group, Princeova soukromého kapitálového fondu, již dříve potvrdila zájem Princeho o bezpečností operace ve Venezuele. „ Má pro Venezuelu řešení, stejně jako má řešení pro mnoho dalších míst,“ řekla Leshemová, která odmítla tento návrh dále rozvést.

Kontroverzní podnikatel

Prince je dlouhodobým propagátorem myšlenky nahrazení amerických vojenských sil v problematických místech na Blízkém východě jako je Afghánistán, Irák či Sýrie, soukromými žoldáky. Během irácké války americká vláda najala jeho žoldáckou firmu, Blackwater, aby zajišťovala bezpečností operace pro ministerstvo zahraničí USA.

V roce 2007 zaměstnanci Blackwater zastřelili a zabili 17 iráckých občanů v Bagdádu, což vyvolalo celosvětové pobouření. Jeden z zaměstnanců společnosti angažovaný v incidentu byl odsouzen za vraždu a tři další za neúmyslné zabití.

Prince po přejmenování společnost v roce 2010 prodal. Nedávno však založil Blackwater USA, která prodává munici, tlumiče a nože.

Prince je hlasitým a dlouhodobým podporovatelem současného prezidenta Donalda Trumpa. Jeho sestra, Betsy DeVosová, je americká ministryně školství. Prince věnoval politickému akčnímu výboru na podporu Trumpa 100 000 dolarů. Podle Muellerovy zprávy věnovanému vyšetřování údajnému ruského vměšování v amerických volbách se kvůli podpoře Trumpa měl Prince sejít s bohatým ruským magnátem.

Konec Madurovy vlády? 

Venezuelský opoziční vůdce Guaidó již dříve uvedl, že chce, aby změna vlády ve Venezuele nastala mírumilovnou cestou a odmítal jakékoliv spekulace o možném vojenském převratu. Guaidó vyzýval venezuelskou armádu, která tvoří pilíř Madurovi moci, aby odvrhla prezidenta a podpořila jeho mezinárodně podporovaný nárok na prezidentský úřad.

Na Twitteru se dnes objevilo video, ve kterém Guaidó obklopen vojáky vzývá venezuelský lid, aby „odstartoval definitivní konec útlaku“ a vyšel do ulic. Guaidó tvrdí, že má podporu ozbrojených složek.

Vedle něj je dle agentury Reuters vidět i opoziční vůdce Leopoldo Lopéz, který byl doposud v domácím vězení. Lopéz tvrdí, že jej osvobodili vojáci právě na příkaz prezidenta Guaidéa.

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Související:

Právě se děje