Venezuelská krize se vyostřila, hrozí krveprolití. Svět vyzývá ke klidné změně režimu

Představitelé řady zemí vyzvali k pokojnému přechodu Venezuely k demokracii v reakci na dnešní události v této jihoamerické zemi. Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó, který se od ledna snaží svrhnout autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, vyzval armádu, aby podpořila závěrečnou fázi svržení vlády. Do ulic Caracasu poté vyšli příznivci Guaidóa.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Vyzýváme vojáky a lid Venezuely, aby se postavili na správnou stranu, odmítli diktaturu a uzurpování moci Madurem. Společně za svobodu a demokracii v čele s prezidentem Guaidóem," napsal dnes na twitteru kolumbijský prezident Iván Duque, jehož vláda dnes navrhla mimořádnou schůzku takzvané Limské skupiny. Ta sdružuje patnáctku amerických zemí a vznikla v létě 2017 právě kvůli obnovení demokracie ve Venezuele.

Kolumbie spolu s USA stojí v čele mezinárodního diplomatického úsilí o svobodné volby ve Venezuele a podporuje Guaidóa, který se v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci neuznali nový mandát Madura kvůli nesvobodným volbám.

Také bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton dnes vyzval venezuelskou armádu, aby podpořila opozici. Bílý dům předtím uvedl, že americký prezident Donald Trump situaci monitoruje. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na twitteru uvedl, že USA stojí za snahou venezuelského lidu o svobodu a demokracii.

"Lide Venezuely, přišel rozhodující moment obnovit v zemi svobodu," napsal na twitteru americký senátor Marco Rubio, který vyzval venezuelského ministra obrany Vladimira Padrina, aby se postavil na správnou stranu. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové dnes uvedl, že britská vláda podporuje obnovu demokracie ve Venezuele, že tamní lid "už trpěl dost a Madurův režim musí skončit".

Podporu venezuelské opozici dnes opět vyjádřil i generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro. Za historický moment pro návrat demokracie a svobody do Venezuely označil dnešek předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani, který přivítal i zprávu o osvobození významného opozičního lídra Leopolda Lópeze z domácího vězení.

K pokojné změně režimu ve Venezuele vyzvala i mluvčí španělské vlády a ministryně školství Isabela Celaáová, která varovala před "krveprolitím". "Podporujeme okamžité prezidentské volby," uvedla dnes před novináři po zasedání vlády.

Nejvyšší představitel Kuby Miguel Díaz-Canel odsoudil dnešní Guaidóovu výzvu k masovým demonstracím a označil je za "pučistické hnutí, které chce zaplnit zemi násilím". Podobně se dnes vyjádřil i prezident Bolívie Evo Morales, podle něhož se USA "snaží vyprovokovat ve Venezuele násilí".

Guaidó vyzývá už od ledna armádu, aby podpořila jeho snahu o přechod k demokracii a uspořádání svobodných voleb. Velká část vojáků se ale obává represí. Mnoho vojáků, včetně důstojníků, totiž režim poslal do vězení. Od ledna Guaidóa podpořilo přes 1000 vojáků, kteří však emigrovali do Kolumbie. Dnes Guaidó na videu obklopen vojáky vyzval k definitivní fázi svržení prezidenta Madura a uvedl, že má podporu části armády.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama