Co se děje ve Venezuele? Z Washingtonu znějí rázná slova

Poslední události ve Venezuele obklopuje hluboká nejistota, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm nabádá amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby spolupracoval s jihoamerickými zeměmi a podpořil opozičního předáka Juana Guaidóa, který chce svrhnout autoritářského prezidenta Nicólase Madura.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Venezuela
doporučujeme

Výsledek nelze předvídat

V úterý bylo zveřejněno předpřipravené poselství veřejnosti, v němž prozatímní prezident Guaidó v přítomnosti příslušníků bezpečnostních složek na letecké základně v Caracasu oznámil dlouho očekávané povstání armády proti Madurovu režimu, připomíná americký deník. Dodává, že Guaidóa doprovázel další opoziční lídr Leopoldo López, který se zjevně dostal ze čtyři roky trvajícího domácího vězení, a to díky rebeli strážných.

Venezuelané vyslyšeli výzvu Guaidóa k pouličním protestům a střetli se s jednotkami loajálními Madurovi, nastiňuje renomovaný server. Konstatuje, že odpoledne již probíhaly potyčky a představitelé vládnoucího režimu slibovali rozhodný "protiútok", tudíž nelze předvídat, zda "Operace svoboda", jak Guaidó svůj riskantní krok nazval, uspěje, bude potlačena, nebo přeroste v občanskou válku.   

"Co není, nebo by nemělo být nejednoznačné, je politická a morální stránka této vrtkavé situace," pokračuje Washington Post. Zdůrazňuje, že Madurův režim porušuje masivně lidská práva, jeho akce proti poklidným demonstracím si vyžádaly stovky mrtvých a přivedl Venezuele k ekonomické katastrofě, v důsledku čehož ze země prchly miliony Venezuelanů.

Maduro, který byl prvně zvolen v roce 2013, přišel podle editorialu o demokratickou legitimitu v lednu 2016, kdy účelově zbavil venezuelský parlament moci, jelikož ho o měsíc dříve ovládla opozice. Prezident následně manipuloval s politickým systémem, vytvořil paralelní loutkovou legislativu a 20. května loňského roku zorganizoval své znovuzvolení v pochybných volbách, kterých ze v praxi nemohli zúčastnit přední opoziční politici a vyloučeni byli i mezinárodní pozorovatelé.  

Lednová inaugurace Madura proběhla navzdory varování sousedních demokratických zemí a přiměla Guaidóa, předsedu parlamentu, aby prohlásil prezidentský úřad za uprázdněný a sebe prozatímní hlavou státu, jak velí venezuelská ústava, připomíná washingtonský deník. Dodává, že tento krok podpořila více než padesátka zemí, včetně Spojených států.

Nejde o puč

"Proto, ať bude finální výsledek jakýkoliv, jde nepochybně o strategickou prozřetelnost a úterní povstání není 'pokusem o puč', jak Madurův režim za podpory mnoha lidí v zahraničí tvrdí," deklaruje prestižní server. Situaci označuje za poslední v sérii legitimních a převážně nenásilných pokusů Venezuelanů - civilistů i armády - svrhnout utlačovatelský, jedovatý režim, aby si mohli svobodně zvolit legitimní vládu.

Stoupenci svobody a demokracie by tak měli být solidární s Guaidóem a mnoha tisíci Venezuelanů, kteří si podle vlivného deníku nyní statečně nárokují svá práva. Guaidóa již dříve podpořila Trumpova administrativa, mimo jiné i oprávněnými novými tvrdými ekonomickými sankcemi, které mají přinutit Madurův režim, aby se vzdal moci, či přimět venezuelskou armádu, aby jej svrhla, konstatuje editorial.

Úterní události jsou možná signálem, že Trumpova politika slaví úspěch, naznačuje Washington Post. Dodává, že může jít také o známku toho, že Venezuelanům již nic jiného než zoufalá opatření nezbývá.

Za nadějné znamení považuje americký server okamžitou a jednoznačnou podporu, která se Guaidóovi dostala ze šesti jihoamerických zemí, včetně čtyř největších sousedů Venezuely, tedy Kolumbie, Ekvádoru, Brazílie a Peru.

Pokud bude Trumpova administrativa s těmito zeměmi úzce spolupracovat a neodhodlá se k vojenské intervenci, může tím podle renomovaného deníku zvýšit šance, že se naplní úterní slova Leopoldo Lópeze: "Je na čase dobýt si svobodu."

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský duchovní vůdce varuje: S Američany nebudeme jednat na žádné úrovni

17.09.2019 10:03 Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes řekl, že se rozhovory mezi Spojenými státy a…

Aktivistka Greta Thunbergová převzala cenu Amnesty International

17.09.2019 09:48 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pondělí na Univerzitě George Washingtona převzala…

Američané se s Japonskem dohodli na clu a digitálním obchodě, oznámil Trump

17.09.2019 09:22 Spojené státy dosáhly s Japonskem obchodní dohody týkající se celních bariér a digitálního obchodu,…

Celebrity: Brad Pitt zavolal na ISS. Co se dozvěděl z vesmíru?

17.09.2019 05:59 Americký herec Brad Pitt, který si nedávno zahrál ve vesmírném dramatu Ad Astra, v pondělí zavolal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama